Americký prezident Joe Biden prohlásil, že se v nejbližší budoucnosti může rozhodnout poslat do Evropy některé vojenské jednotky. Podle něj krize kolem Ukrajiny může mít globální důsledky. (Foto: Flickr)

Včera kvůli situaci kolem Ukrajiny americký ministr obrany Lloyd Austin vydal příkaz, aby 8,5 tisíce vojáků bylo připraveno k přesunu ze svých základen v USA k posílení východního křídla NATO.

„Část těchto sil možná pošlu v nejbližší budoucnosti. Prostě proto, že to chce čas,“ řekl Biden novinářům.

Podle jeho slov bude rozhodnutí o přesunu sil celkově záviset na tom, co prezident Vladimir „Putin udělá nebo neudělá“.

Spojené státy nemají v úmyslu umísťovat vojáky na Ukrajině, řekl americký prezident Joe Biden.

„Nemáme v úmyslu rozmístit na Ukrajině vojenské síly a síly NATO,“ řekl novinářům Biden.

Americký prezident tvrdí, že uvedení jednotek do nejvyšší pohotovosti není provokace, ale nutnost podpořit východoevropské členy NATO, kteří mají „důvod k obavám“ kvůli své blízkosti k Rusku.

Biden nevyloučil, že v případě ruské „invaze“ na Ukrajinu uvalí sankce osobně na ruského prezidenta Putina, jak řekl v úterý novinářům.

„Ano,“ odpověděl Biden na otázku, zda vidí možnost uvalit sankce osobně na ruského prezidenta Vladimira Putina v případě, že ruské síly napadnou Ukrajinu.

V Moskvě plány připisované Rusku na eskalaci situace kolem Ukrajiny kategoricky odmítají a neustále prohlašují, že nikoho ničím neohrožují.

Zdroj: abcnews.go.com