Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se domnívá, že předčasné rozvolňování povede k opětovnému nárůstu nových případů. V rozhovoru pro iDnes.cz uvedl, že zárukou vítězství nad epidemií v Česku je vakcinace obyvatelstva. (Foto: Youtube)

V Evropské unii bude nejspíše schváleno sedm vakcín. Lidé si však zřejmě nebudou moci jen tak vybrat, jakou z nich si nechají naočkovat.

„Zastávám názor, že pokud lékař bude mít k dispozici více vakcín, tak nechť si někdo vybere. Jinak to ale možné nebude, protože by vznikl totální chaos, jak a co převážet. Hypoteticky bychom mohli mít 160 vakcín, a kdyby si každý vymyslel, že chce vakcínu číslo 155, a chtěl, aby ji někdo dovezl, tak to není realistické,“ řekl Prymula v rozhovoru.

Přitom exministr upozornil, že vakcinace je podmínkou pro to, aby se život vrátil do normálních kolejí. Z tohoto důvodu nevylučuje, že stát bude vakcinací podmiňovat různé aktivity, ať již návštěvy kina či cestování.

„O tom se uvažuje na úrovni celé Evropské unie, protože vakcíny by měly umožnit to, aby se tady znovu otevřel život,“ podotkl Prymula.

„Na druhou stranu to, že epidemie bude za námi, neznamená, že tady ten virus nebude. Ten zde bude možná navždy. Ale bude dostatečná proočkovanost, což povede k tomu, že tady už nebude ta obrovská epidemie, ale čas od času, podobně jako u spalniček například, se objeví pár případů, byť v nějaké souvislosti, ale ty už nebudou ohrožovat celou populaci a zvládneme je. To je výhled, kam se potřebujeme dostat,“ nastínil možný vývoj viru v budoucnu.

Rozvolňování je předčasné

Ve čtvrtek došlo k rozvolňování opatření. Opět se otevřely všechny obchody, provozovny služeb i restaurace. Také zcela skončil noční zákaz vycházení. Naopak ale dále platí povinnost nošení roušek ve všech vnitřních prostorách a na vybraných veřejných místech. Tento krok ale Prymula kritizuje.

„Rozvolňovat na 4–5 tisících nových případů nakažených denně logicky povede k tomu, že za měsíc pojedeme nahoru. Já si dovedu představit, že bychom mohli rozvolňovat na stovkách nových případů, ne tisících,“ zdůraznil.

Očekává proto, že se pokles nových případů zastaví a dojde opět k nárůstu. Kvůli politickým důvodům se ale nová omezení před Vánoci zavádět nebudou.

„Politicky si nedovedu představit, že by se něco zavíralo ještě do Vánoc. Po nich ale určitě bude snaha nárůsty zase korigovat,“ míní odborník.

Podle Prymuly za podcenění druhé vlny nese vinu jeho předchůdce v čele resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Situaci v té době údajně podcenil.

„Myslím si, že opravdu došlo ke zpoždění přípravy. Ta pokračovala v podstatě nějakým způsobem adekvátně asi do května, pak se ale systém vracel zpátky. A po několika měsících se vrátila armáda a začalo se to pohybovat dopředu. Určitě došlo k podcenění toho, co se může stát,“ řekl.

V říjnu Adam Vojtěch v rozhovoru pro Aktuálně.cz odmítl, že by ministerstvo zdravotnictví pod jeho vedením situaci podcenilo.

„Spoluzodpovědnost určitě cítím. Vždy můžete něco udělat lépe. Současně si však stojím za tím, že jsme nic nepodcenili a naplno pracovali na tom, abychom se v České republice na další vlnu připravili,“ prohlásil tehdy Vojtěch. Připustil ale, že bylo chybou nezavádět plošné nošení roušek od začátku září.

 

Zdroj: snews.com