Premiér Andrej Babiš v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS prohlásil, že na podzim lockdown nebude. (Foto: Youtube)

Naopak podle něj Česko míří k dalšímu rozvolňování, což však někteří odborníci považují za riskantní.

Babiš v pořadu poděkoval všem očkovaným, dodal také, že se postupně vracíme do normálního života.

„Děkuji všem, kteří se očkují. Asi 61 procent dospělé populace je očkováno. To je klíč k tomu, abychom byli úplně svobodní. Lidé se mohou volně pohybovat, nejsou téměř žádná omezení. A myslím, že spíš budeme ještě více rozvolňovat,“ uvedl premiér v pořadu.

Zároveň však odborníci varují před mutací delta, která se Českem rychle šíří. Epidemiolog Roman Prymula již dříve uvedl, že opatření se nejspíš budou muset zpřísňovat již v srpnu.

Premiér také připomněl, že jediným klíčem proti lockdownům je očkování. Vyjmenoval také, že aktuální očkovací centra v Praze fungují skvěle. Zmínil také, že zítra se otevřou centra v Brně a Ostravě.

„Zítra ráno otevíráme očkovací centrum bez registrace v Ostravě, pak v Brně. Centra fungují skvěle na Chodově i na hlavním nádraží. V pondělí měl problémy Smíchov, ale od středy tam budeme dodávat vakcínu Pfizer,“ uvedl Babiš.

Zároveň uvedl, že zájem je také o vakcínu Johnson & Johnson, jejíž výhodou je jedna dávka.

Babiš také zopakoval, že vláda nechce očkování nařizovat, protože jsou na to Češi alergičtí.

„Naši lidé jsou na to alergičtí, takže je chceme přesvědčit. Proto například VZP poslala minulý týden dopis všem nad 60 let, tento týden pošle dopis všem pojištěncům nad 18 let,“ zmínil Babiš a dodal, že Česko musí proočkovat 70 procent popoulace.

Premiér připomněl, že Česko je nejpromořenější národ na světě na počet obyvatel.

„Bohužel, i když teď je to výhoda, jsme nejpromořenější národ na světě na počet obyvatel. Výhodu by měli mít i lidé, kteří nemoc prodělali a mají protilátky. To ještě musí dořešit klinická skupina,“ zmínil Babiš.