Jestli něco rozčiluje Romana Janouška, podle jeho výroků v nedávném rozhovoru, jsou to náznaky, že se kdy dopustil čehokoli nelegálního. Možná ve svých obchodních aktivitách nedokázal včas zatáhnout za záchrannou brzdu, uvedl, ale nikdy nepáchal žádnou trestnou činnost. Označení za gaunera rozzlobilo i Zdeňka Bakalu. Jak známo, chtěl proto na Lubomíru Zaorálkovi vysoudit omluvu, ale prohrál. Zaorálkovi zpěnil krev starý případ OKD bytů, jež kromě jiného poničily Bakalovo postavení v české společnosti. Podle jednoho vtipu je jediná věc s hodnotou nižší než akcie NWR (teď se prodává za dva eurocenty) Bakalova pověst. Tři pěšáci podílevší se na privatizaci OKD nyní míří k soudu a Bakala opět čelí podezřením z kriminální činnosti.


Penta na Slovensku musela čelit vzpouře, když koupila podíl v tamním předním deníku. U českých novinářů to vyvolalo tvrdší přístup k této společnosti, přičemž Respekt ji označil za symbol korupce.

Pověst Petra Kellnera trpí kvůli 25 miliardám Kč, které si chce vypůjčit od O2 CR. Nebo je půjčka pouze prostředkem, jak snížit cenu zbylého podílu společnosti? Ať tak či onak, o Kellnerově způsobu obchodování to vypovídá skoro to samé.

Byznys na vysoké úrovni je často kompromisem mezi tím být milován a být úspěšný. Když lidem šlapete na paty, vytváří to nepřátele a nepřátelé šíří fámy i pravdu. Česká kriminální elita se očividně rozhodla, že peníze jsou důležitější než pověst. Z toho důvodu její členové stále vyvolávají strach, ale už je nikdo nerespektuje, jen oni sebe navzájem.

Možná je jim úplně jedno, co si kdo myslí, ale jak vysvětlují svým dětem, že (ne)jsou gauneři?

Erik Best

[/quote]

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition. Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .