Podle mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharová by USA neměly troškařit a vyzvala k zveřejnění přepisů telefonních rozhovorů bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy se světovými vůdci. (Foto: Wikimedia)

A to podle analogie zveřejnění rozhovoru mezi americkými a ukrajinskými prezidenty Trumpem a Zelenským, uvedla ve vysílání ruské televize s tím, že si světová veřejnost jistě ku „spokojenosti“ přečte tyto zápisy.

„Prosím, poskytněte světové komunitě projevy a relevantní přepisy uzavřených rozhovorů, telefonických rozhovorů pana Obamy se světovými vůdci o mezinárodních otázkách. Budeme rádi, že si vše můžeme přečíst …," uvedla Zacharová.

Podle ní má mezinárodní společenství stále nevyřešené otázky týkající se řady „mezinárodních konfliktů souvisejících s činností Obamovy administrativy, které vedly k humanitárním katastrofám, zejména na Blízkém východě a v severní Africe“.

Zveřejnění přepisu telefonického rozhovoru mezi prezidenty Spojených států a Ukrajiny Donaldem Trumpem a Vladimirem Zelenským ukazuje nebezpečí jednání s Washingtonem a bude mít důsledky pro komunikaci USA s ostatními zeměmi, poukázala s jistým sarkasmem Maria Zacharová.

Podle diplomatky tento krok Washingtonu mění nejen obraz, ale také „formu vztahů mezi státy“, jejich vůdci a politiky obecně.

„Po tomto skandálu každý chápe, že je nebezpečné zavolat do Washingtonu, jednat, setkat se," řekla Zacharová.

Jak mimo jiné uvedla, může být tato situace velmi důležitou lekcí, důležitým okamžikem pro zahájení formování skutečné suverénní Ukrajiny. Ostatně zveřejnění rozhovoru Vladimira Zelenského také udivilo.

Rozhovor mezi prezidenty Spojených států a Ukrajiny, Donaldem Trumpem a Vladimírem Zelenským se ocitl v centru pozornosti poté, co média informovala, že zpravodajský důstojník CIA ho považoval za „alarmující“, a poslal stížnost svému vedení.

Ve středu byl zveřejněn přepis telefonického rozhovoru a ve čtvrtek samotná stížnost.

Zveřejněný přepis potvrdil, že Trump požádal Zelenského, aby vyšetřil propuštění bývalého ukrajinského generálního prokurátora Viktora Šokina, který vyšetřoval činnost skupiny Burisma, mezi jejíž ředitelé patřil syn bývalého viceprezidenta Joe Bidena.

Demokraté zahájili v Sněmovně reprezentantů obžalovací kampaň proti Trumpovi a obvinili ho, že žádal o pomoc cizího státu, aby mohl zasahovat do voleb pokusem o diskreditaci politického oponenta - Bidena.

Trump obvinění popírá. Demokraté nelení a zároveň požadují zveřejnění zápisů rozhovorů Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zdroj: pz.cz