Využití bezbranných letadel včetně civilních ke krytí a blokování PVO se stává taktickým postupem izraelských vojenských vzdušných sil, soudí bývalý velitel 4. armády VVS a PVO RF generálporučík Valerij Gorbenko. (Foto: IMI Systems)

V pátek na Ministerstvu obrany RF oznámili, že letadlo Airbus A320 se 172 cestujícími na palubě, které se přibližovalo k letišti u Damašku, se málem  dostalo do palby syrské PVO, která odrážela útok izraelských stíhaček F-16. Tragédii se podařilo zabránit tím, že civilní letadlo bylo přesměrováno na ruskou leteckou základnu Hmímím.

„Izraelští vojáci užívají taktiky krytí bezbrannými letadly včetně civilních… Tento postup dělá útoky na syrské objekty pro izraelské VVS bezpečnými, protože značně omezuje aktivitu syrské PVO, která se obává, že omylem sestřelí dopravní letadla. Morální stránka podobného jednání však vyvolává otázky,“ řekl generál v rozhovoru pro Sputnik.

Podle jeho názoru útok izraelských vojenských leteckých sil ve chvíli, kdy se nacházelo v pásmu aktivity vojenských letounů civilní dopravní letadlo, nemohl být náhodným.

Dopravní letadla létají v celém světě ve známých stanovených výškách a izraelské radary „jasně vidí a identifikují“ všechna dopravní letadla.
„Izraelci určitě znali letový řád a harmonogram pravidelných letů v tomto regionu a mohli dobu útoku přesunout,“ usuzuje Gorbenko.

Generál tvrdí, že ani jedna země světa se dříve nepřikrývala bezbrannými letadly. Podle jeho názoru je pro VVS RF podobná taktika „naprosto nepřijatelná“.

Před měsícem už došlo na Blízkém východě k tragédii s dopravním letadlem: začátkem ledna íránští vojáci sestřelili ukrajinský Boeing 737-800 se 176 lidmi na palubě, protože ho považovali za nepřátelský cíl. K této tragické náhodě došlo v době konfrontace Íránu s USA po vraždě generála Kásima Sulejmáního a odvetném útoku na americké základny v Iráku.

Předloni syrská protivzdušná obrana omylem sestřelila ruský vojenský letoun Il-20, když se snažila odrazit izraelský útok. Při leteckém neštěstí zahynulo 15 ruských vojáků. Na izraelském ministerstvu zahraničí po tomto incidentu uvedli, že „udělají všechno proto, aby se taková tragédie již neopakovala“.

V noci na čtvrtek Izrael podnikl letecký útok na předměstí Damašku. Podle mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova čtyři izraelské letouny F-16 vypálily osm raket typu vzduch-země. V tuto chvíli letadlo Airbus A320 začalo přistávat na mezinárodní letiště v Damašku.

Pouze díky operativní reakci dispečerů letiště hlavního města a účinnému fungování automatizovaného systému řízení letového provozu se podařilo stáhnout letadlo z postižené oblasti a zajistit jeho bezpečné přistání na nejbližším náhradním letišti – na základně Hmímím.