STUTTGART, Německo – Americké vojenské základny v Evropě byly o víkendu uvedeny do stavu zvýšené pohotovosti a jejich příslušníci byli vyzváni k ostražitosti. (Foto: Flickr)

Na velitelství amerického evropského velitelství ve Stuttgartu vydala armádní posádka v neděli celospolečenskou výstrahu, že stupeň ohrožení ochrany sil byl až do odvolání zvýšen na stav „Charlie“.

Podobné směrnice byly zaslány i na další základny v Německu, včetně armádní základny Rheinland-Pfalz a letecké základny Ramstein, které dohromady tvoří největší americkou vojenskou komunitu v zámoří. Pohotovost posádky Rheinland-Pfalz zahrnuje Baumholder a odlehlá zařízení v Rumunsku a Bulharsku.

Letecká základna Aviano v Itálii rovněž zvýšila svůj stav na úroveň Charlie a další zařízení v Itálii zavedla zvýšená bezpečnostní opatření.

Stupeň ohrožení Charlie „se uplatňuje v případě, že dojde k incidentu nebo jsou získány zpravodajské informace, které naznačují, že je pravděpodobná nějaká forma teroristické akce nebo cílení proti personálu nebo zařízením“, uvádí se na internetových stránkách armády.

Příslušníci služby a další osoby by podle výstrah měli počítat s výrazným zdržením u vstupních bran kvůli zvýšené bezpečnosti.

Posádka americké armády ve Stuttgartu odkázala dotazy týkající se změny ochrany sil na EUCOM.

EUCOM v nedělním prohlášení uvedl, že „neustále vyhodnocuje celou řadu faktorů, které se podílejí na bezpečnosti americké vojenské komunity v zahraničí. V rámci tohoto úsilí často přijímáme další opatření k zajištění bezpečnosti příslušníků našich služeb.“

Vojenská velitelství obvykle odmítají z bezpečnostních důvodů uvádět podrobnosti o změnách v opatřeních na ochranu sil.

Zdroj: stripes.com