Prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, který snižuje věkovou hranici pro registraci občanů k vojenské službě z 27 na 25 let. (Foto: Shutterstock)

Informovala o tom agentura RBC-Ukrajina s odvoláním na internetové stránky Nejvyšší rady.

Připomeňme, že Nejvyšší rada odhlasovala zákon č. 9281 30. května 2023 a 5. června téhož roku byl dokument předložen prezidentovi k podpisu. Od té doby však leží bez prezidentova podpisu.

Dne 2. dubna 2024 bylo na internetových stránkách Nejvyšší rady uvedeno, že zákon byl vrácen s podpisem prezidenta.

V textu, který loni podepsal předseda Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk, se však uvádí, že zákon vstupuje v platnost následující den po zveřejnění.

To znamená, že již od 3. dubna mohou být vydávány povolávací rozkazy 25letým občanům povinným vojenskou službou.

Snížení věku pro mobilizaci

Již 30. května loňského roku přijala Nejvyšší rada zákon, kterým se snižuje věková hranice občanů povinných k vojenské službě z 27 na 25 let. Pro zákon hlasovalo 304 poslanců.

Návrh zákona iniciovalo Ministerstvo obrany Ukrajiny společně s Ozbrojenými silami Ukrajiny. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však zákon nepodepsal. Nevstoupil tedy zatím v platnost.

Bývalý tajemník NSDC Oleksij Danilov nedávno uvedl, že prezident Zelenskyj dosud neschválil snížení věkové hranice pro vojenskou službu na 25 let, neboť se jedná o citlivou otázku.

Rovněž na tiskové konferenci 19. prosince loňského roku prezident Zelenskyj prohlásil, že je připraven podepsat zákon o snížení věkové hranice pro brannou povinnost na 25 let. Avšak pouze v případě, že obdrží argumenty od armády.

Zdroj: rbc.u