Požární sezóna na Aljašce začíná ohnivě a možná i historicky, protože shořely více než 2 miliony akrů, což je nejčasnější datum tohoto milníku za poslední desetiletí. (Foto: Twitter / ASA-NOAA Suomi NPP satellite)

Od středy zuří po celém státě více než 200 požárů, přičemž se zhoršuje kvalita ovzduší nad centrálním a východním vnitrozemím a západním teritoriem Yukon, upozornila Alaska Wildland Fire Information na svých internetových stránkách.

Nové satelitní snímky (prostřednictvím sady Visible Infrared Imaging Radiometer Suite na družici NASA-NOAA Suomi NPP) ukazují kouř a stovky požárů, které zčernaly oblohu nad státem.

Aljašské meziagenturní koordinační centrum hlásí 210 aktivních požárů, z toho 42 rozsáhlých, na jejichž zvládnutí pracují hasiči.

„Lesní požáry jsou pravidelným rysem aljašského léta, ale letošní požáry ještě zhoršilo sucho, neobvyklá vedra a několik intenzivních bleskových bouří. Na začátku července byla vypálená plocha na cestě k tomu, aby se zařadila mezi největší v historii,“ uvádí klimatolog Aljašské univerzity ve Fairbanksu Rick Thoman, kterého cituje NASA.

Zdroj: zerohedge.com