Poté, co se Joe Biden přestěhoval do Bílého domu, rychle rozptýlil pověsti o své neschopnosti vyrovnat se s prezidentskými povinnostmi, což dále potvrdil summit v Ženevě. (Foto: Wikimedia)

První měsíce viceprezidentky však potvrdily mnoho obvinění, která proti ní vznesl Donald Trump. Harrisová se projevuje jako nekompetentní manažer, nevyvolává sympatie ani u významné části členů své strany a nedávno zcela zmizela z veřejného prostoru, píše v časopise Profil Maxim Sučkov, ředitel Centra perspektivních amerických studií IMI MGIMO.

„Je to monstrum … Její prezidentství by bylo pro naši zemi katastrofou …“ charakterizoval Donald Trump kandidátku na demokratickou viceprezidentku Kamalu Harrisovou během volební kampaně v roce 2020. „Tahle žena se prostě nemůže nikomu líbit … extrémně ošklivá.“

„Je zřejmé, že pro něj je velmi obtížné vypořádat se se silnými ženami, velmi obtížné,“  pokusil se postavit za svého partnera Joe Bidena.

„Tato Kamala co řekla během debaty se Sleeping Joe, je překvapivé, a nakonec že si ji vybral za svou viceprezidentku,“ pokračoval Trump v oživování a připomněl si epizodu demokratické debaty, kdy Harrisová obvinila Bidena z toho, že si notuje s rasisty.

Začali se mluvit o Kamale Harrisové jako vycházející hvězdě Demokratické strany na začátku roku 2017. V té době demokraté zažívali hlubokou ideologickou a personální krizi, která byla demoralizována Trumpovým vítězstvím. Kamala byla téměř ideální pro roli „nové tváře“ strany. Relativně mladá (55 let) žena, výmluvná právníčka, jedna z nejlepších fundraiserů. Jamajské a indické kořeny umožnily politickým stratégům umístit ji jako „černou“ a „asijskou“ – dvě dynamicky rostoucí volební skupiny Američanů. A co je nejdůležitější, Harrisová je chráněncem klanu Clintonů . Na významné dárcovské konferenci v červenci 2016 vlivní sponzoři strany blízcí Hillary Clintonové nejen naučili Harrisovou „žít“ v politice, ale pomohli i finančně.

Ještě dříve na ni upozornil velký a hrozný George Soros . Když byla Harrisová generálním prokurátorem Kalifornie, financoval řadu jejích iniciativ v oblasti trestní politiky. Když se Kamala rozhodla kandidovat do Senátu, Soros financoval její kampaň. V roce 2015 vystoupila sama Harrisová na Sorosově konferenci Vision 2020.

Harrisová získala širokou popularitu mezi demokratickými voliči během slyšení v Senátu na téma „Trumpovy vazby s Ruskem“. Poté před celou zemí tvrdě vyslýchala amerického generálního prokurátora Jeff Sessionse. To byla její nejlepší hodina.

Ale když se Harrisová rozhodla soutěžit o prezidentský úřad, rychle se ukázalo, že je příliš brzy na to, aby se přestěhovala do Bílého domu. Málo zkušeností s domácí politikou (v době jejího jmenování necelé čtyři roky v Senátu) a nulové mezinárodní záležitosti také snížily její šance stát se viceprezidentkou. Najít kompromisy s oponenty v Kongresu – jedna z hlavních vlastností viceprezidenta – nevěděla jak. Přezdívka falešná Kamala, kterou vymyslel Trump, se zakořenila nejen mezi republikány, ale také mezi některými členy její strany.

Harrisové patroni v Demokratické straně tomu všemu rozuměli – tak se objevila myšlenka na Bidena jako „strážce prezidenta“, „přechodného“ kandidáta od staré generace demokratů k nové. Místo standardní fráze „Bidenova administrativa“ uvedli političtí stratégové do oběhu nenápadně „Biden-Harrisová administrativu“ a časté používání tohoto výrazu v médiích ji rychle poznalo.

Nedostatek výsledků z úkolů, kterými ji pověřil Bideni výrazně oslabil Harrisové pozici. Nakonec se rozhodla jít na chvíli do stínu.

Někteří věří, že ji Biden jednoduše ovládá, nedovolí ambiciózní Harrisové, aby ho podváděla. Jiní říkají, že se Biden zbavuje clintonského chráněnce, se kterým má svůj vlastní účet. Ještě další si jsou jisti, že Biden jako zkušený politik nevidí Kamalu jako nástupkyni a obává se o budoucnost strany. Řekněme, že pokud zvládne tyto krize, její pozice v demokratických primárkách a v národním měřítku se posílí a v příštích prezidentských volbách vyjde jako ztvrdlá bojovnice. Je pravda, že klíčové slovo ve všech těchto předpovědích je „pokud“.

Zdroj: pz.cz