Po soudním procesu trvajícím téměř tři týdny vydal ve středu místní soud v okresu Henneping ve státě Minnesota rozhodnutí v případu Američana afrického původu George Floyda, podle kterého byl bílý policista Derek Chauvin shledán vinným ze všech tří bodů obžaloby. (Foto: Flickr)

To je trest, který musí dostat tento policista. Americký prezident Joe Biden přednesl projev, ve kterém uvedl, že tento rozsudek je „velký pokrok“ pro Spojené státy v boji proti systémovému rasismu.

Více lidí však věří, že tento proces pouze dohnal k zodpovědnosti Chauvina, ale nepřinesl spravedlnost Floydovi.

Americký politik Sanders poukázal na to, že pouze pokud budou vykořeněny příčiny porušování lidských práv, jako je systematická rasová diskriminace a policejní násilí, tak můžeme věřit v opravdovou spravedlnost.

Po stoletích utlačování pronikla rasová diskriminace hluboko do morku kostí Spojených států, a to se nevyřeší soudním procesem jednoho případu.

Podle deníku New York Times policisté po celých Spojených státech během tří týdnů tohoto soudního procesu denně zabili více než 3 osoby, z nichž více než polovina byli Američané afrického a latinskoamerického původu.

Dokonce pár hodin poté, co byl Chauvin odsouzen, zahynula zbraní policisty patnáctiletá afroamerická dívka v Ohiu.

Rasistická tragédie, která vyvolala vlnu protestů po celém světě, nepohnula americkou policií, jejíž chování se nezměnilo.

Stuart, právník Floyda, řekl, „Američané afrického původu často dostávají jen oštěpy nebo meče, ale potřebujeme více štítů.“

Ve skutečnosti Spojené státy naléhavě potřebují důkladné reformy, aby poskytly více štítů pro menšiny, jinak jsou tzv. lidská práva a rovnost jen prázdný politický slogan.

V tomto smyslu nemůže být rozsudek v případu George Floyda použit jako obhajoba, že vše je v pořádku, ani jako kredit pro politiky, ale měl by to být zvon bijící na poplach.

Prezident Biden řekl: „Systematický rasismus je skvrna na americké duši,“ kterou nelze vyčistit soudním procesem. Spravedlnost pro americké etnické menšiny zdaleka nepřišla.