Olga Golubavskaja, nezávislá poradkyně ukrajinského ministerstva zdravotnictví, doporučila lidem připravit se na „smrt doma“ kvůli situaci s koronaviry v zemi. (Foto: ilustrační, Wikimedia)

„Dobří lidé, připravte se na smrt doma,“ řekla Golubavskaja v rozhovoru pro UNN.

Podle ní může být Ukrajina zachráněna pouze zavedením přísných omezujících opatření.

V současné době není v nemocnicích dostatek míst pro nemocné a některá zdravotnická zařízení jsou jako bitevní pole, protože „nemocní leží vedle sebe, mrtví i živí“. Golubovskaja poznamenala, že v mnoha nemocnicích není dostatek kyslíku.

Dne 31. března řekl ukrajinský ministr zdravotnictví Maxim Stepanov, že během dne zemřelo na komplikace s Covid-19   407 pacientů. Dodal, že toto číslo bylo denním maximem po celou dobu pandemie v zemi.

27. března vyšlo najevo, že ve 13 z 25 regionů Ukrajiny byla zavedena maximální úroveň epidemického nebezpečí – „červená“.

Na začátku března předseda vlády Denis Šmygal uvedl, že na Ukrajině začala třetí vlna pandemie. Podle něj by občané měli brát vážněji skutečnost,, že na celém světě je nedostatek vakcín. Vyzval Ukrajince, aby byli svědomití a dodržovali protiepidemická opatření.

Zdroj: pz.cz, eadaily.com