Velitel bojové flotily kontradmirál Alexej Neižpapa informoval v rozhovoru pro deník Dumskaja, že ukrajinské námořnictvo je nyní připraveno na rozsáhlé vojenské operace s Ruskem. Podle jeho tvrzení je země odhodlána „vrátit si“ Krym, kvůli čemuž se tak nevyhnutelně musí připravovat na válku. (Foto: Piqsels)

Na otázku, jaké kroky vůči Ukrajině lze nyní od Ruska očekávat, Neižpapa odpověděl, že tím může být iniciování vojenského konfliktu.

„Připravujeme se na rozsáhlou vojenskou konfrontaci a uvědomujeme si, že pokud k tomu dojde, čeká nás bohužel spousta ztrát, jak mezi našimi vojáky, tak i mezi civilním obyvatelstvem,“ prohlásil kontradmirál Alexej Neižpapa.

Podle něj v Kyjevě očekávají útok ruské armády na Chersonskou oblast s cílem renovovat dodávky vody z řeky Dněpr na Krymský poloostrov.

„Signálem pro zahájení konfrontace bude pokus Ruska o získání Severokrymského kanálu na poloostrově. Naše jednotky se na takové akce připravují.

Nemohu prozradit všechny plány, ale tady je malý fakt: dolet našeho raketového systému Neptun umožňuje používat ho na pevninné části Ukrajiny blízko Sevastopolu. Takže uvidíme, jak jakýkoliv útok nakonec dopadne,“ řekl Neižpapa.

Reakce Kremlu

Kreml nazval slova velitele ukrajinského námořnictva o přípravě na válku s Ruskem hloupou a eskalující hysterií. V Kremlu označili slova velitele ukrajinského námořnictva o přípravě na válku s Ruskem za hloupost a podněcování hysterie.

„Tato umělá eskalace nijak nepomáhá vyřešit situaci na jihovýchodě,“ řekl mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov a zdůraznil, že Rusko nemá v úmyslu napadnout Ukrajinu.

Peskov rovněž vysvětlil, že důvodem k tomuto úsudku o plánovaném útoku ze strany Ruska mohlo pravděpodobně být prohlášení odborníka Centra pro politickou konjunkturu Alexeje Česnakova, které zaznělo v diskusním programu věnovaném problematice rusko-ukrajinských vztahů. Prohlášení Česnakova však podle Peskova nelze považovat za oficiální pozici Ruska, jelikož on není zaměstnancem prezidentské správy.

„Alexej Česnakov není státním zaměstnancem. Je to spíše velmi talentovaný a velmi dobře informovaný ruský odborník, ale nelze ho nazvat zástupcem oficiálního stanoviska Ruska,“ dodal Peskov.

Podotýká pak, že odborník dokonce ani nemluvil o možné invazi, ale spíše uvažoval o stávajících ustanoveních mezinárodního práva, které umožňují použití síly, například při humanitární katastrofě.

Zdroj: snews.com