Ruský prezident Vladimir Putin v nedělním rozhovoru pro státní televizi Rossija 1 prohlásil, že jeho země je nyní připravena jednat o ukončení konfliktu na Ukrajině. (Foto: Wikimedia)

Znovu však ukázal prstem na Západ, který jakýkoli dialog směřující k přijatelnému ukončení bojů téměř znemožnil.

„Jsme připraveni jednat se všemi zúčastněnými o přijatelném řešení, ale to je na nich – to nejsme my, kdo odmítá jednat, ale oni,“ řekl Putin.

¨¨“Věřím, že jednáme správným směrem, hájíme naše národní zájmy, zájmy našich občanů, našeho lidu. A nemáme jinou možnost než chránit naše občany,“ dodal.

Z pohledu Moskvy by signál o „vážnosti“ Ukrajiny ohledně rozhovorů pravděpodobně závisel na ochotě Kyjeva přistoupit na kompromisy ohledně územních ústupků, zejména pokud jde o Donbas na východě země. Kromě toho by Ukrajinci pravděpodobně museli uznat ruskou kontrolu nad Krymem.

Prezident Zelenskyj však ve středu ve svém projevu před Kongresem slíbil „absolutní vítězství“ a v poslední době vehementně odmítá jakékoli řeči o uvolnění území jako neúspěšné, zejména proto, že několikaměsíční ukrajinská protiofenzíva zaznamenala některé významné úspěchy.

Putin v rozhovoru rovněž pokračoval v tématu, že USA a NATO vedou zástupnou válku a využívají Ukrajinu jako pěšáka. V nedělních komentářích uvedl, že Západ se pokouší Rusko „roztrhat“.

„Jádrem všeho je politika našich geopolitických protivníků, jejímž cílem je roztrhat Rusko, historické Rusko,“ řekl Putin. „Vždy se snažili ‚rozděl a panuj’… Naším cílem je něco jiného – sjednotit ruský lid.“

V pátek americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Putin opožděně „uznává realitu“ vzhledem k tomu, že den předtím vůbec poprvé použil slovo „válka“ k popisu ruských akcí na Ukrajině. Putin to řekl na čtvrteční televizní tiskové konferenci: „Naším cílem není roztočit tento setrvačník vojenského konfliktu, ale naopak tuto válku ukončit,“ a dodal, že „o to usilujeme“.

Mluvčí ministerstva zahraničí na Putinovu bezprecedentní volbu slov reagoval slovy: „Od 24. února Spojené státy a zbytek světa věděly, že Putinova ‚speciální vojenská operace‘ je nevyprovokovanou a neoprávněnou válkou proti Ukrajině. Konečně, po 300 dnech, Putin nazval válku tím, čím je.“

V tuto chvíli a navzdory čerstvým Putinovým výrokům se zdá, že všechny zúčastněné strany nejsou o nic blíže k jednacímu stolu; naopak se zdá, že jsou tomuto scénáři vzdálenější než kdykoli předtím – vzhledem k tomu, že na Ukrajinu se chystá i přesun amerických raket Patriot, které by mohly „změnit pravidla hry“, a Putin zároveň přísahá, že je jeho síly zničí.

Zdroj: zerohedge.com