Politici a osobnosti veřejného života v Německu volají po omezení práv občanů neočkovaných proti covidu-19. (Foto: Flickr)

Například Markus Söder, předseda vlády Bavorska a spolupracovník kancléřky Angely Merkelové ve vládnoucí alianci CDU/CSU zdůraznil, že obnovení práce zařízení a institucí uzavřených z důvodu lockdownu přímo závisí na zvyšování počtu očkovaných občanů.

„Plná a neomezená svoboda může být pouze s očkováním. Bez očkování není svoboda, přinejmenším v takové podobě, jak si ji představujeme,“ prohlásil politik.

Wolfram Henn, člen Německé rady pro etiku, v rozhovoru pro noviny Rheinischer Post vyzval k povinnému očkování učitelů a pedagogů v mateřských školách a zdůraznil, že „ti, kteří si zvolili povolání související se zranitelnou skupinou lidí, nesou zvláštní odpovědnost“.

Přestože děti snášejí virus lépe než dospělí, mohou se stát nositeli a hrozbou pro lidi, kteří nemohou být ze zdravotních důvodů očkováni, upozorňuje Henn.

Peter Heinz, šéf lékařské asociace spolkové země Porýní-Falc v rozhovoru pro noviny Rhein-Zeitung uvedl, že „neočkovaní občané nemají právo sundat si ochranné roušky, nemohou chodit na stadiony ani do bazénů a nakupovat bez roušky“.

Dodal, že jednotlivcům, kteří nezískali plnou ochranu před koronavirem, „by nemělo být povoleno jezdit na dovolenou“. Podle předsedy asociace „by se nátlak na neočkované měl zvyšovat, protože představují hrozbu pro společnost“.

Podle údajů Ministerstva zdravotnictví Spolkové republiky Německo bylo do minulého čtvrtka plně naočkováno proti koronaviru více než 40 % německých obyvatel, téměř 58 % dostalo alespoň jednu dávku.