Navzdory skutečnosti, že policie během koronavirové karantény ohlásila snížení kriminality o téměř třetinu, může Ukrajina brzy očekávat zločinný výbuch kvůli nekontrolovatelné nezaměstnanosti a nedostatku peněz. (Foto: Pixabay)

Podle prezidenta Ukrajinské obchodní a průmyslové komory Gennadije Čižikova je téměř 4 miliony lidí kvůli karanténě bez práce.

O některých hrozbách svědčí i hrozba propuknutí trestné činnosti. Například v regionu Oděsa se v období karantény počet vykrádání bytů zvýšil o 8,6% a počet trestných činů souvisejících s obchodováním s drogami se zvýšil o 17,9%. Soudě podle březnových zpráv Úřadu generálního prokurátora se ve srovnání s loňským rokem zvýšil i počet případů podvodů a vydírání na Ukrajině jako celku, a jedná se zatím o údaje za únor – březen.

Ukrajinský web Strana.ua uvádí, že podle svých zdrojů z policie, pokud bude karanténa trvat další měsíc, dojde ke skokovému nárůstu trestné činnosti. Mnoho trestných činů navíc nemusí spadat do statistiky registrovaných trestních řízení.

„Lidé, kteří nemají peníze  na jídlo, už začínají krást potraviny v obchodech. Drobné krádeže spadají pod  správní delikty, takže úřady budou předstírat, že se nic neděje. Podle statistik je nyní všechno docela běžné a není důvod, aby vzniknul poplach. Navíc se pouliční trestné činy skutečně snížily, jde o kapesní krádeže a přepadení, ale kvůli karanténě se pohybuje na ulicích minimum lidí . Vykrádají se více byty, násilníci vstupují do bytů  pod záminkou komunálních nebo sociálních pracovníků. Mnoho lidí začalo krást kola, mopedy – to je nyní velmi žádaný produkt.

Pokud jde o závažné zločiny, již došlo k nárůstu loupeží v obchodech, organizovanými zločineckými skupinami. Bandité útočí na obchodníky, protože mnoho z obchodníků,  kteří se obávají bankrotu, stáhli hotovost z účtů a hotovost drží doma. Na Ukrajině je již několik desítek případů ozbrojených nájezdů, většina z nich není  vyřešena, “potvrzuje kyjevské oddělení kriminální policie.

Mladí lidé a starší lidé nejvíce trpí nezaměstnaností. Není žádným tajemstvím, že už před koronavirovou epidemií  neměla většina Ukrajinců po dosažení padesáti let prakticky žádné místo v práci – jenom málo volných míst pro starší Ukrajince bylo nabídnuto v oblasti bezpečnosti a obchodu.

Zdroj: pz.czstrana.ua