Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaStřílet po všech cílech. Nová svědectví gruzínských střelců z kyjevského Majdanu

Sociální sítě

Reklama

Střílet po všech cílech. Nová svědectví gruzínských střelců z kyjevského Majdanu

20. února 2014 na kyjevském Majdanu neznámí odstřelovači začali pálit po lidech, zemřelo 53 lidí — 49 protestujících a čtyři představitelé policejních orgánů.

Lídři opozice, představitelé USA a Evropské Unie hned obvinili „režim Janukoviče“. Nicméně oficiální vyšetřování se dostalo do slepé uličky: zločinci nejsou dodnes nalezeni.

Zpravodaj Sputniku se setkal s předpokládanými střelci. Jsou to gruzínští rodáci. Tvrdí, že rozkazy dostávali od lídrů Majdanu. Navíc dostali přímé nařízení střílet nejenom po policistech, ale i po samotných protestujících, aby ještě více rozbouřili dav a vyvolali politickou krizi.

O tom, že ke střelbě na Majdanu mají vztah nějací gruzínští odstřelovači, poprvé hovořil generál Tristan Citelašvili, bývalý velitel elitní jednotky gruzínské armády „Avaza". Citelašvili válčil v Abcházii, účastnil se vojenských akcí v srpnu 2008 během pětidenní války. Pak se stal osobním nepřítelem Michaila Saakašviliho, který se snažil obvinit ze své porážky vojáky.

Domů k Citalašvilimu přišla policie, zadrželi ho hrubým způsobem, během zásahu utrpěl také jeho malý syn. Citalašviliho nutili k přiznání fiktivního „spiknutí generálů", kvůli kterému Gruzie údajně prohrála kampaň v roce 2008. Generál výpověď neposkytl. Od této doby se stal principiálním nepřítelem Saakašviliho.

„O tom, že na Majdanu byli přítomní rodáci z Gruzie a byli záměrně orientování na střelbu, jsem věděl už v roce 2014," vypráví Citelašvili Sputniku. „Část z nich jsou moji podřízení v gruzínské armádě. Někteří se dodnes nacházejí na území Ukrajiny, účastní se vojenských akcí. Někteří se vrátili. Dlouhou dobu měli strach promluvit. Obávají se dodnes! Jako nepotřebné svědky je mohou naprosto zlikvidovat."

Lidé nás označovali za Sonderkommando

Jeden z těch, koho má generál Citelašvili na mysli, je Koba Nergadze.

Kádrový voják gruzínské armády. V letech 2003-2004 se účastnil řady speciálních operací v oblasti Ergeneti mezi Gruzií a Jižní Osetí. „Bojovali jsme proti pašování. Region byl rozdělen mezi gruzínské a osetinské podnikatele. Někdy docházelo ke konfliktním situacím, včetně přímých střetů s osetinskými ozbrojenými silami. Naše brigáda ztratila 11 nebo 12 lidí, nepamatuji si přesně. Celkové ztráty gruzínské armády činily 45 lidí," řekl Nergadze.

V roce 2006 odešel z armády jako nadporučík a po nějaké době se pod záštitou Mamuky Mamulašvili usadil v bezpečnostní službě gruzínského ministerstva obrany. Dnes je Mamulašvili velitelem tzv. Gruzínské legie, která se účastní boje na východě Ukrajiny na straně oficiálního Kyjeva. „Setkal jsem se s ním v armádě na narozeninách mého přítele Bežo," dodává Koba.

„Oficiálně jsme se také zabývali ochranou mítinků, které se konaly v Tbilisi, aby nedošlo ke střetu mezi příznivci a odpůrci Saakašviliho. Ve skutečnosti jsme byli pověřeni potlačením opozičních mítinků, museli jsme sledovat opozici," přiznává Nergadze.

Pokud to bylo nutné, na příkaz velitelů, naši služební důstojníci mlátili opoziční lídry. Zpravidla jsme prováděli podobné akce v maskách. Lidé nás označovali za Sonderkommando. Obvykle zaměstnanci služby skrývali své místo práce a to, čím se zabývali," říká bývalý důstojník. Agenti byli rozděleni do desítek. Jedním z velitelů desítek byl Nergadze. Dalšími veliteli desítek, o kterých ví, byli Georgij Saralidze, Merab Kikabidze, David Makiašvili.

V rozhovoru pro Sputnik Koba promluvil o některých ohodnoceních. Například dostávali tisíce dolarů za zmlácení opozičního poslance.

V prosinci 2013 Mamulašvili provedl schůzku velitelů desítek a stanovil úkol „okamžitě jet na Ukrajinu na pomoc protestujícím". Skupině Nergadze bylo přiděleno 10 tisíc dolarů. Dalších 50 tisíc slibovali po návratu ze služební cesty. Cestovali s cizími pasy. Nergadze sám měl pas na jméno Georgije Karusanidze (nar. 1977).

V Kyjevě byla skupina umístěna na ulici Ušinského. A oni každý den — jako do práce — šli na Majdan. „Měli jsme za úkol sledovat pořádek, aby nedocházelo k opilství, udržovat disciplínu, identifikovat provládní provokatéry," říká důstojník.

Nový rok Nergadze slavil v hotelu Ukrajina, který již kontrolovali demonstranti.

Další bývalý gruzínský voják, který přijel do Kyjeva uprostřed nepokojů, byl Alexander Revazišvili. Po službě v gruzínské armádě byl aktivistou organizace Saakašviliho příznivců Svobodná zóna. Podle vlastních slov „se zapojil do řad opozičníků, bojoval a provokoval". Vedl organizaci Koba Chabazi, který seznámil Revazišviliho s Mamulašviliho. Ten byl v armádě snajprem.

V polovině února odletěli do Kyjeva Revazišvili, Chabazi a čtyři další zástupci Svobodné zóny. Byli ubytovaní na ulici Vozduchoflotskaja, poté převedeni do zajaté opozicí konzervatoře.

„Zbraně přivážel Sergej Pašinský"

„Čtrnáctého nebo patnáctého února vedoucí skupin — mě, Kikabidze, Makiašvili, Saralidze, jména ostatních si nepamatuji — shromáždili ve třetím patře hotelu Ukrajina v samostatném pokoji. Tam byli Parubij (Andrej Parubij, pravicový ukrajinský politik, během nepokojů v Kyjevě „komandant Majdanu", od roku 2016 předseda Nejvyšší rady — red.) a Pašinský (Sergej Pašinský, kontroverzní ukrajinský politik, podnikatel, národní poslanec Ukrajiny — red.). Parubij před námi promluvil: „Je potřeba pomoci bratrskému národu a brzy budeme mít úkol." Ale žádné další objasnění nenásledovalo. Tentokrát už jsem viděl zbraně u demonstrantů — lovecké pušky a pistole," řekl Nergadze.

Setkání se také zúčastnil jistý Christopher Brian, který byl představen jako bývalý americký voják.

„Večer 19. února se do hotelu vrátil Sergej Pašinský a několik neznámých kluků s velkými taškami. Ukázali SKS karabiny, kalašnikovy kalibru 7.62 a také jednu SVD pušku a karabinu zahraniční výroby. Pašinský nám vysvětlil, že zbraně budou potřebné „pro ochranu", ale na mou otázku, před kým se bránit, neodpověděl a odešel z místnosti," pokračuje Nergadze. Pak Nergadze a Mamulašvili měli rozhovor. Mamulašvili hovořil o „zvláštním úkolu" a že „je třeba vytvořit na Majdanu chaos s použitím zbraní na všechny cíle, demonstranty i policii — není žádný rozdíl". Peníze za služební cestu slíbil zaplatit až po provedení „úkolu".

Podle Revazišviliho byly stejné zbraně přivezeny do konzervatoře: „Přišli Mamulasšvili, Saralidze, přezdívaný Děcko a asi deset dalších, ostatní neznám. Mamulašvili se zeptal na naši náladu. Smáli se. Někdo se zeptal Mamulašviliho v gruzínštině: „Kde je Míša?" On odpověděl: „U Porocha." Pak odešli. Po chvíli si Pašinský a pár dalších přinesli pytel se zbraněmi. V podstatě karabiny SKS. Pašinský sám měl v rukou kališnikova s otevřenou pažbou."

Mezi přítomnými byl Vladimír Parasjuk, vedoucí jedné ze „stovek" Majdanu, později velitel 4. roty batalionu Dněpr a národní poslanec Ukrajiny.

„Pašínský mě požádal, abych pomohl s výběrem střelecké pozice. Řekl, že v noci Berkut může zaútočit na konzervatoř a rozehnat demonstranty," dodává Revazišvili.

"V noci, asi čtyři nebo pět ráno, jsem zaslechl výstřely, jak se mi zdálo, ze strany Oktjabrského paláce. Pašínský vyskočil, chytil vysílačku a začal křičet, aby zastavily palbu, že ještě nenastal čas. Palba se okamžitě zastavila. Okolo 7:30 (možná později) Pašínský nařídil, aby se každý připravil a zahájil palbu. Provádět dva nebo tři výstřely a okamžitě měnit pozici. Palba trvala asi 10-15 minut. Poté jsme dostali rozkaz zbavit zbraní a opustit budovu," říká Revazišvili.

Pak se vrátil na Majdan. Zaslechl, že lidé jsou znepokojeni. Někteří si mysleli, že střílel Berkut. Jiní si naopak mysleli, že palbu zahájili demonstranti. „Uvědomil jsem si, že to může skončit špatně, dostal jsem se do blbé situace, můžou mě přímo zde rozsápat, pokud všechno zjistí. Odešel jsem a procházel se Majdanem. Pak jsem se rozhodl, že je čas odletět. Vzal jsem si taxík a jel na letiště," uzavírá příběh Revazišvili.

„Brzy ráno 20. února, asi v osm hodin, jsem zaslechl výstřely ze strany konservatoře. Po třech či čtyřech minutách skupina Mamulašviliho zahájila palbu z oken hotelu Ukrajina, ze třetího patra. Stříleli ve dvojicích. Po výstřelu přecházeli do další místnosti a znovu stříleli. Když to skončilo, bylo nám řečeno, abychom odešli. Ve stejný den jsem spolu s Bežem odletěl do Tbilisi," řekl Nergadze.

Bývalý důstojník gruzínské armády nedostal slíbené peníze. Dnes se obává pomsty ze strany bývalých „kolegů".

***

Koba Nergadze a Alexander Revazišvili jsou připraveni potvrdit svá slova u ukrajinského soudu. K dispozici redakci Sputniku jsou kopie oficiálních výpovědí, které muži poskytli právníkům Alexandrovi Gorošinskému a Stefanovi Reškovi, kteří zastupovali u Kyjevského Svjatošinkého okresního soudu zájmy bývalých zaměstnanců speciální jednotky Berkut. Sputnik má k dispozici také kopie letenek, které potvrzují přílet Nergadze a Revazišviliho do Kyjeva během událostí na Majdanu.

Zdroj: snews.com

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

-15 # Ing. Milоslаv Dědеk 2018-02-14 11:14
Takový článek nemůže být pravdivý, protože špatnosti a podrazy dělá jen Rusko a ne USA s EU. Ty vraždy na Ukrajině má určitě na svědomí Putin, který chrání hrdložeza Asada..
Války, vývoj a výroba zbraní, zbrojení, vojenské základny, vojensko-průmys lové komplexy atd. jsou prokletím naší doby. Jsou to hračky globální finanční elity, tj. tzv. "lidí velkých peněz". Uvedená hra těmto lidem vynáší astronomické příjmy, přičemž je těmto lidem je zcela lhostejné kolik lidí v jejich hře zahyne a kolik se přitom zničí materiálních hodnot.Stávajíc í mocensko-politi cké uspořádání světa je překonané. Dnes už je zcela zřejmé, že je třeba ho pokud možno co nejdříve změnit. Nastolení nového mocensko-politi ckého uspořádání lidstva bude vyžadovat realizaci řady kroků, přičemž prvním krokem bude náprava nespravedlivého globálního finančního systému.

Je třeba ustavit nové oligarchy kteři by podporovali moje předstvy nového hlobálního systému. Jak napravit nespravedlivý globální finanční systém je uvedeno v článku: BUDOUCNOST GLOBÁLNÍHO FINANČNÍHO SYSTÉMU - http://[...].es /2018/01/budouc nost-globalniho -financniho-sys temu.html
V současnosti už má materiálně-tech nická základna světa takovou úroveň, která umožňuje vývoj politicko-mocen ského uspořádání lidstva plánovitě realizovat a řešit tak nejrůznější globální problémy jako je omezení neproduktivních lidí, kteří už nepracují ale svými finančními požadavky vyssávaji vlády. Uk je na správné cestě, když nefinancuje důchodcům některá opatření, např. dialýzu. U nás by bylo třeba jako presidenta brzo dosadit prof. Drahoše, aby obohatil naší populaci o vysokoškoláky z arabských států a z Afriky, kteří vyznávají islám. Jednu možnou alternativu plánované realizace budoucnosti lidstva popisuje článek: SOUČASNOST A BUDOUCNOST LIDSTVA – http://[...].es/2017/12/soucasnost-budoucnost-lidstva.html
V případě, že se vám zdá politický vývoj lidstva popisovaný v uvedeném článku nereálný, protože většina lidí zde nemá dostatečné vysokoškolské vzdělání jako mám já, potom vám doporučuji seznámit se s geniální TEORIÍ VŠEVÝVOJE - http://[...].es/2014/01/teorie-vsevyvoje.html
, což je v podstatě univerzální návod na kreativní řešení libovolně zvoleného problému jako např. finanční vyssávani státu neproduktivnémi lidmi, které je třeba humanitárně omezit. Z tohoto důvodu bych uvítal, aby bylo vyplácení důchodů po pěti letech zastaveno.
+18 # r.m. 2018-02-14 11:18
a hele, procesor se zase utrh
+13 # Piovarči 2018-02-14 14:22
Známa taktika všetkých fašistických a darebáckych režimov, používajúcich staré triky bandituzmu z divokého západu

Kto tej hydre zatne típec?
+8 # Pavel Blaheta 2018-02-14 14:24
r.m. Dědek má pravdu v tom, že ten článek nemůže být pravdivý. Ti střelci z Majdanu měli podle prvních zpráv izraelské pasy a poslední cvičení ve střelbě probíhalo údajně v Polsku odkud se přesunuli na Ukrajinu. Tohle může být jen takový pokus "mlžit" aby ten první obrázek o izraelské účasti mohli skrýt.
-2 # Ing. Miloslav Dědek 2018-02-14 21:57
Autorovi tohoto komentáře:
Jmenuji se Ing. Miloslav Dědek a došla mi trpělivost.
Používaní cizího jména je trestný čin. Budete-li pokračovat v psaní komentářů mým jménem podám na vás trestní oznámení.
+16 # r.m. 2018-02-14 11:17

Christopher Brian, American Ex-Paratrooper Joins Georgian Legion Fighting in Ukraine
georgiatoday.ge/.../...
An American former paratrooper has joined the Ukrainian army’s Georgian National Legion and will take part in active combat missions in the country’s war torn Donbass Region, the group’s commander Mamuka Mamulashvili announced at a press conference Wednesday.
Klasická situace. FEDChazar používá amerického anglosasa na zabíjení Slovanských národů.
Proto běží holokaustní propaganda každý den, aby se relativizovaly jejich současné zločiny.
+16 # Piovarči 2018-02-14 14:28
Vidím to tak že Rusko musí získať čas aby mohlo aktívnejšie a z väčšou silou vstúpiť do diania. Je vo fáze prezbrojovania a modernizácie armády, čo je tak asi v polovici. A okrem toho potrebuje aj ekonomicky i technologicky zosilnieť. Tak že USA skopčák zatiaľ dlávi všetko železnou čižmou.
Ale predpokladám že príde čas Č keď tento okupant bude zastavaný
aragonit9.blogspot.sk/.../...
-3 # balwan 2018-02-14 13:45

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás