Vojenské střety mezi Čínou a Spojenými státy povedou ke katastrofě nejen pro obě země, ale pro celý svět. Oznámil to na tiskové konferenci ve Washingtonu ministr obrany Čínské lidové republiky Wei Fenhe, informovala agentura Sin-chua.

„Konfrontace a střet armád těchto dvou zemí bude katastrofou nejen pro Čínu a Spojené státy, ale pro celý svět," řekl ministr po druhém kole strategického dialogu o diplomacii a bezpečnosti.

„Čínské jednotky budou pevně bránit národní suverenitu a územní celistvost vlasti, ale také zájmy jejího vývoje."

Podle ministra obrany je čínská armáda připravena podporovat společný mezi-armádní dialog s USA, který by rovněž zohledňoval zájmy obou stran, spoléhal na vzájemnou důvěru a byl by zaměřen na odstranění vzájemných sporů.

„Ozbrojené síly Číny a Spojených států mají důležité povinnosti. Úspěšný rozvoj spolupráce mezi nimi je klíčem ke štěstí obou zemí a celého světa," uzavírá Wei Fenhe.

Druhé kolo čínsko-amerických bezpečnostních jednání se konalo 9. listopadu. Během konzultací ve Washingtonu diskutovaly strany o klíčových regionálních otázkách, zejména o situaci v Jihočínském moři a Korejském poloostrově, stejně jako o otázce Tchaj-wanu.