Podle informací se zástupci opozice, spolu s demonstranty, pokoušejí v Tbilisi proniknout do budovy parlamentu. Uvádí se, že demonstranti požadují rezignaci členů vlády. Policie se je snaží držet zpátky. O události informovala gruzínská televizní stanice První kanál. (Foto: Twitter)

Televizní stanice uvádí, že mezi demonstranty a policií dochází k potyčkám.

V Tbilisi proběhlo 26. generální zasedání Meziparlamentního shromáždění pravoslaví, kterého se zúčastnili také delegáti z Ruska, v čele se Sergejem Gavrilovem. Čtvrteční zasedání se konalo dopoledne v plenárním sále parlamentu.

Gavrilov zahájil zasedání, když seděl v čele na místě předsedy gruzínského parlamentu. To vyvolalo nespokojenost mezi zástupci Sjednoceného národního hnutí a Evropské Gruzie. Opozice tak opustila sál a jednání bylo přerušeno. Poté byla budova parlamentu zachvácena radikály.

​Podle informací se část protestů odehrála již dříve ve čtvrtek. Účastníci dané akce požadovali, aby ruští delegáti okamžitě opustili zemi. Protestující dokonce házeli vejce na budovu hotelu, v níž se Gavrilov nacházel. Uvádí se, že ruští delegáti již Tbilisi opustili.

Druhá vlna těchto akcí pak začala ve čtvrtek večer, kdy počet jejích účastníků dosáhl asi tisíce lidí. Protestující zablokovali hlavní třídu Shota Rustaveli Avenue. Na místo bylo povoláno asi sto hlídkujících policistů a také speciální technika. Účastníci akce vyjádřili svou nespokojenost s návštěvou ruských delegátů a počínáním vládnoucích orgánů, které povolily zasedání v budově zákonodárného orgánu.

​Opozice nyní požaduje rezignaci mluvčího parlamentu Irakliho Kobakhidzeho a ministra vnitra Giorgiho Gakharia, kteří by měli být údajně za celý incident zodpovědní.

Gakharia na pozadí protestů označil situaci před parlamentem za „tragédii“ a „útok státních institucí“.

„Bez ohledu na to, jak tato tragédie dnes končí a ať už bude konec jakýkoli, bude řádně vyhodnocena a všichni pachatelé budou potrestáni,“ řekl Gakharia novinářům a poznamenal, že násilí proti policistům považuje za nepřijatelné.

Ministr vnitra rovněž dodal, že je v případě potřeby připraven odejít ze své funkce.