Ukrajinští vládní představitelé dráždí pravděpodobnost dalších úderů a „sabotážních operací“ uvnitř Ruskem okupovaného Krymu poté, co se radovali z nejméně dvou nedávných velkých výbuchů ve vojenských objektech. (Foto: Shutterstock)

Kyjevští představitelé, včetně samotného prezidenta Volodymyra Zelenského, údajně varují, aby se všichni civilisté „drželi dál od potenciálních cílů“ na Krymu. Stalo se tak poté, co Kreml v úterý poprvé připustil, že nedávné výbuchy byly „výsledkem sabotáže“.

V návaznosti na poslední incident ruské ministerstvo obrany uvedlo: „Ráno 16. srpna bylo v důsledku sabotáže poškozeno vojenské skladovací zařízení u obce Džankoj“.

To je zatím nejjasnější indicie, že kromě výbuchu muničního skladu v Džankoji byl ukrajinským útokem i předchozí mohutný výbuch z 9. srpna na ruské letecké základně Saky, která se nachází asi 200 km hluboko uvnitř země – jak již někteří ukrajinští představitelé prozradili americkým novinám.

Incident na letecké základně Saky také rozpoutal diskusi o tom, zda rakety HIMARS dodávané USA mohou dosáhnout tak daleko. Pokud za tím skutečně stály zahraniční zbraňové systémy, mohlo by to USA a Rusko nasměrovat na nebezpečnou cestu eskalace a střetu, neboť zástupná válka by mohla rychle přerůst v přímou konfrontaci velmocí na Ukrajině.

Kreml varoval dokonce před jadernou konfrontací mezi velmocemi, pokud se válka roztočí mimo hranice Ukrajiny. Zatímco však Rusko považuje Krym za svůj, a to již od lidového referenda mezi proruským obyvatelstvem v roce 2014, Kyjev i Západ považují Krym stále za součást svrchovaného území Ukrajiny, které bylo nezákonně „anektováno“.

Podle čerstvých zpráv deníku The Guardian jsou tyto sabotážní akce na Krymu součástí nové širší strategie vytváření „chaosu“ pro ruské síly:

Podle klíčového poradce prezidenta Volodymyra Zelenského je Ukrajina zapojena do protiofenzívy, jejímž cílem je vytvořit „chaos v ruských silách“ tím, že udeří na zásobovací linie útočníků hluboko na okupovaných územích.

Mychajlo Podoljak řekl deníku Guardian, že v „příštích dvou až třech měsících“ by mohlo dojít k dalším útokům podobným úterním záhadným úderům na železniční uzel a leteckou základnu na Krymu, stejně jako zásahu ruských vojenských letadel na poloostrovním letišti Saky z minulého týdne.

Rusko uvedlo, že v úterý došlo k požáru muničního skladu v Džankojském okrese na Krymu – incident, který podle Podoljaka připomíná, že „Krym obsazený Rusy je o explozích skladů a vysokém riziku smrti pro útočníky a zloděje“.

Další patová situace, která hrozí přerůst v mezinárodní konfrontaci, probíhá v Záporožské jaderné elektrárně. Ukrajinští představitelé uvedli, že ji okupuje asi 500 ruských vojáků, což je největší evropský…

Podle agentury Interfax představitelé dosazení Ruskem obvinili ukrajinské síly z ostřelování města Enerhodar, kde se nachází Záporožská jaderná elektrárna, zatímco Ukrajina obvinila Rusko z ostřelování města Nikopol na druhém břehu Dněpru.

V uplynulých dnech Zelenskyj prohlásil, že jeho síly se zaměří na všechny ruské jednotky v elektrárně. „Každý ruský voják, který buď střílí na závod, nebo střílí s využitím závodu jako krytí, musí pochopit, že se stává zvláštním cílem pro naše zpravodajské agenty, pro naše speciální služby, pro naši armádu,“ řekl Zelenskyj ve víkendovém projevu.

Nedávná slova samotného ukrajinského prezidenta naznačují, že obvinění Ruska, že je to ukrajinská strana, kdo ostřeluje jadernou elektrárnu, jsou přesná. Západ však z ostřelování elektrárny obviňuje ruské síly (což vyvolává otázku, proč by ruské síly, které zmíněnou elektrárnu okupují, ostřelovaly samy sebe).

Zdroj: theguardian.com