Turecko se příští týden zúčastní mírových rozhovorů, na nichž se bude jednat o způsobech ukončení konfliktu na Ukrajině, uvedl v sobotu prezident Volodymyr Zelenskyj po rozhovoru s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. (Foto: Shutterstock)

Středomořský ostrov Malta v pátek oznámil, že bude hostit kolo mírových rozhovorů o Ukrajině ve dnech 28. a 29. října, po podobných setkáních v Džiddě a Kodani na začátku tohoto roku.

Jednali jsme o dalším kole rozhovorů o mírovém vzorci na Maltě,“ uvedl Zelenskyj po telefonátu s Erdoganem.

„Turecko se zúčastní a přidá svůj autoritativní hlas a postoj,“ dodal Zelenskyj.

Neočekává se, že by se jednání zúčastnilo Rusko, které, jak Zelenskyj doufá, získá podporu pro svůj vlastní mírový plán.

Podobné rozhovory se konaly v červnu v Kodani a v srpnu v saúdském městě Džidda.

Saúdského summitu, který nevyústil v závěrečnou deklaraci, se zúčastnili zástupci přibližně 40 zemí včetně Číny, Indie, Spojených států a Ukrajiny.

Rusko i Ukrajina se připravují na nadcházející vyčerpávající zimu, přičemž Ukrajina varuje před obnovením úderů na svou energetickou infrastrukturu a Rusko se snaží potlačit ukrajinskou protiofenzívu.

Turecko se nabídlo jako prostředník mezi oběma válčícími stranami a loni v červenci pomohlo zprostředkovat dohodu, která umožnila bezpečný vývoz obilí přes Černé moře.

Od té doby Turecko jedná s oběma stranami o obnovení dohody, která se po necelém roce, kdy od ní Rusko odstoupilo, zhroutila.

Zdroj: barrons.com