Francouzské ministerstvo zahraničí přislíbilo Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) finanční prostředky ve výši 500 000 eur na podporu vyšetřování zločinů spáchaných na Ukrajině, uvedlo ve středečním prohlášení. (Foto: Flickr)

Francie rovněž poskytne soudce, vyšetřovatele a experty, „aby se zajistilo, že prokurátor bude moci vést vyšetřování v co nejlepších podmínkách“, uvádí se v prohlášení.

V prohlášení se dále uvádí, že francouzský ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti bude na čtvrtečním zasedání ministrů spravedlnosti v Haagu vybízet ostatní státy, aby zvýšily svou podporu Mezinárodnímu trestnímu soudu.

ICC zahájil 2. března vyšetřování údajných trestných činů spáchaných v souvislosti se situací na Ukrajině od 21. listopadu 2013, kdy statisíce Ukrajinců vyšly do ulic Kyjeva na protest proti několik let připravovanému obratu bývalého prezidenta Viktora Janukovyče v otázce obchodní smlouvy s Evropskou unií.

Americká vláda ve středu oficiálně prohlásila, že příslušníci ruských ozbrojených sil se na Ukrajině dopustili válečných zločinů.

„Dnes mohu oznámit, že na základě informací, které jsou v současné době k dispozici, vláda USA soudí, že příslušníci ruských ozbrojených sil spáchali na Ukrajině válečné zločiny,“ uvedl v prohlášení americký ministr zahraničí Antony Blinken.

„Naše hodnocení vychází z pečlivého přezkoumání dostupných informací z veřejných a zpravodajských zdrojů,“ dodal.

Zdroj: cnn.com