Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že se v rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem podělil o svůj názor na bezpečnostní situaci.

Uvádí se, že další rozhovor by se mohl uskutečnit za několik týdnů. Zmiňme, že telefonický rozhovor mezi oběma lídry, Bidenem a Zelenským, proběhl ve čtvrtek 27. ledna odpoledne.

„Uvědomujeme si, jaká jsou rizika, a jaká rizika jsou prioritní. Diskutovali jsme o mnoha věcech, chtěl jsem to vysvětlit a je velmi důležité, že pan prezident zná tuto situaci ode mě, nikoli od zprostředkovatelů. Komunikujeme a možná, že za pár týdnů budeme také komunikovat. Je však velmi důležité, aby si informace vyměňovaly nejen naše speciální služby. Musíme tu být a rozumět všem detailům,“ nechal se slyšet Zelenskyj v pátek v jednom z rozhovorů pro zahraniční média.

Kromě toho Zelenskyj poznamenal, že dnes okolo své země nevidí větší eskalaci, než tomu bylo dříve. Ale přiznal, že je situace přehnaná.

„V dnešní době nezaznamenáváme větší eskalaci, než tomu bylo dříve. Ano, počet vojáků se zvýšil, ale o tom jsem mluvil už na začátku roku 2021, když jsem hovořil o vojenských cvičeních Ruské federace… Kvůli médiím vzniká dojem, že je u nás válka, že po silnicích pochodují vojáci, dochází k mobilizaci, a že lidé někam jedou… Není to pravda. My takovou paniku nepotřebujeme,“ dodal.

Mimo jiné také uvedl, že prohlášení o možné eskalaci situace s Ruskou federací vyvolala paniku na trzích a ve finančním sektoru, což negativně ovlivňuje ekonomiku. Investoři tak začali stahovat peníze z Ukrajiny.

„Začal jsem mluvit s vůdci států a vysvětloval jsem jim, že dnes potřebujeme stabilizovat ekonomiku našeho státu,“ poznamenal.