NeoCov je zkratka pro nový koronavirus, který vědci z Wuhanu údajně našli u netopýrů v Jihoafrické republice. Nejedná se o SARs-CoV-2 ani o jeho variantu. Ten je spojován s koronavirem MERS. (Foto: Flickr / ilustrační)

Světová zdravotnická organizace uvedla, že to, zda koronavirus NeoCov, který byl údajně nalezen mezi netopýry v Jihoafrické republice, představuje hrozbu pro člověka, vyžaduje další studium.

„To, zda zjištěný virus bude představovat riziko pro člověka, bude vyžadovat další studium,“ uvedla WHO pro ruskou tiskovou agenturu Tass.

WHO o novém zjištění vědců z Wuhanu ví a je v kontaktu se Světovou organizací pro zdraví zvířat, Organizací pro výživu a zemědělství, aby na něj reagovala.

„Zvířata, zejména divoká, jsou zdrojem více než 75 % všech nově se objevujících infekčních onemocnění u lidí, z nichž mnohé jsou způsobeny novými viry. Koronaviry se často vyskytují u zvířat, včetně netopýrů, kteří byli identifikováni jako přirozený rezervoár mnoha těchto virů,“ uvedla WHO.

Čínští vědci se o této nové variantě zmínili ve výzkumné práci, která zatím nebyla recenzována. Tvrdili, že tento virus má vysokou úmrtnost a přenosnost.

Nejedná se o SARS-CoV-2, ale je spojen s koronavirem MERS, který může zabít každého třetího nakaženého.

MERS Coronavirus je koronavirus středovýchodního respiračního syndromu. Jedná se o zoonotický virus, což znamená, že se přenáší mezi zvířaty a lidmi.

Zdroj: hindustantimes.com