Dánské úřady chtějí zpřísnit podmínky na sociální dávky pro migranty, kteří tyto dávky pobírají a nepracují, zejména pro ženy „nezápadního původu“, uvedla premiérka Mette Frederiksenová.

Podle úřadů žije v Dánsku přibližně 16 300 migrantek, které přicházejí z nezápadních zemí, žijí z dávek a nepracují tak, jak by mohly.

„V podstatě jde o problém, kdy na jedné straně máme silnou ekonomiku, kde podnikatelská sféra poptává pracovní sílu, a na druhé straně máme velkou skupinu, převážně žen nezápadního původu, které nejsou součástí pracovního trhu,“ uvedla Frederiksenová, kterou citovala televize TV2.

Vláda hodlá zavést nová pravidla, podle nichž budou migranti muset pracovat alespoň 37 hodin týdně, aby mohli pobírat dávky. Aktivisté z řad migrantů zároveň tvrdí, že je pro ně často obtížné získat v Dánsku práci.

Úřady si tento problém uvědomují a jsou ochotny věnovat odbornému vzdělávání a rekvalifikaci větší pozornost.

Případná nová vlna uprchlíků z Afghánistánu by vyžadovala jednotnou migrační politiku Evropské unie, uvedla srbská premiérka Ana Brnabićová během návštěvy Maďarska.

„Srbsko už od roku 2015 říká, že by v této otázce (migrantů a uprchlíků; pozn. red.) měla existovat jednotná evropská politika. Nemůžete mít udržitelnou politiku, pokud neberete v úvahu celý evropský kontinent. Pokud přijde nová vlna migrantů, očekáváme takovou společnou evropskou politiku,“ řekla srbská premiérka.

Zdroj: snews.com