Japonsko pozastavilo používání více než 1,6 milionu dávek vakcíny Moderna Covid-19 vyrobené ve Španělsku kvůli obavám z kontaminace. (Foto: Flickr)

Japonské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo, že v nepoužitých lahvičkách z několika očkovacích míst byly nalezeny „cizorodý materiál“.

Předpokládá se, že se jedná o materiál o velikosti několika milimetrů, ačkoli jeho prvky se teprve budou určovat, informovala japonská média.

„Je to látka, která reaguje na magnety… mohl by to být kov,“ uvedl podle deníku Nikkei Asia jeden z úředníků ministerstva.

Některé dávky mohly být podány, ale nebyly hlášeny žádné nežádoucí zdravotní účinky, uvedli úředníci.

Japonský výrobce léčiv Takeda Pharmaceutical, který má na starosti prodej a distribuci vakcíny, však uvedl, že se rozhodl z bezpečnostních důvodů pozastavit používání 1,63 milionu dávek vyrobených na stejné výrobní lince.

Společnost uvedla, že požádala společnost Moderna o provedení mimořádného šetření a sdělila zdravotnickým zařízením v Japonsku, aby nepodávala vakcíny ze závodu přidruženého k Moderně ve Španělsku.

Japonské úřady rovněž zveřejnily referenční čísla dotčených šarží, aby se pacienti, kteří tyto vakcíny obdrželi, mohli v případě jakýchkoli potíží obrátit na lékařské specialisty.

Japonsko se zcela spoléhá na vakcíny vyvinuté v zahraničí, které vyrábí společnost Moderna a také společnosti Pfizer a AstraZeneca.

Přibližně 43 % japonské populace bylo plně očkováno, přičemž více než 54 % dostalo jednu dávku.

Zdroj: euronews.com