Ukrajinská vláda nedávno vydala výzvu svým západním podporovatelům, aby jí poskytli těžké tanky, aby mohla porazit ruské síly, poté, co země jako Polsko a další východoevropské vlády již od loňského února poskytly odhadem 300 modernizovaných sovětských tanků. (Foto: Flickr)

Kyjev však naléhavě žádá o zaslání dalších stovek tanků západní výroby, zejména amerických M1 Abrams. Washington však zatím přislíbil pouze lehké transportéry pěchoty – bojová vozidla Bradley.

Jak jsme již dříve podrobně popsali, mezi spojenci nyní v zaslání tanků vedou Velká Británie a Polsko, vzhledem k tomu, že Londýn nedávno oznámil, že pošle tank Challenger 2, který je všeobecně považován za vysoce schopný hlavní bojový tank. Nové varování z Moskvy však říká, že toto rozhodnutí konflikt pouze zintenzivní, a tvrdí, že místo toho, aby přineslo nějakou významnou ukrajinskou převahu na bojišti, bude v bojích zraněno více civilistů.

„Přivezení tanků do zóny konfliktu, které zdaleka nepřiblíží ukončení bojů, poslouží pouze k zintenzivnění bojových operací a vygeneruje více obětí, a to i mezi civilním obyvatelstvem,“ uvádí se ve víkendovém prohlášení ruského velvyslanectví v Londýně.

Ukrajinský prezident Zelenskyj, nedbaje varování Ruska, poděkoval Spojenému království za zábory a naznačil, že Británie usnadnila ostatním spojencům vyslání těžkých tanků. To nás podle něj „nejen posílí na bojišti, ale také vyšle správný signál ostatním partnerům“.

Zelenskyj a jeho vrcholní představitelé také opakovaně žádali o leteckou sílu s cílem „uzavřít oblohu“ vzhledem k tomu, že Rusko má zjevně značnou vzdušnou taktickou převahu, ačkoli USA nyní školí ukrajinský personál v ovládání raket protivzdušné obrany Patriot.

„Abychom tuto válku vyhráli, potřebujeme více vojenské techniky, těžké techniky,“ vyzvalo také prohlášení Zelenského úřadu. Polsko před několika dny přislíbilo německé tanky Leopard.

Pokud jde o letectvo, britské bulvární noviny informovaly, že Británie dodá také několik bojových vrtulníků Apache, což však vyvolalo okamžité popření těchto tvrzení britskou vládou.

Balík tanků má být podle britského prohlášení dodán Ukrajincům „v nejbližších týdnech“ a půjde o eskadru, tedy 14 tanků „Challenger 2“, včetně více než dvou desítek děl AS-90.

Zdroj: yahoo.com