Ministr národní obrany Řecka Nikos Panagiotopoulos prohlásil, že na ochranu svých svrchovaných práv je Řecko připraveno na všechno, mj. i na vojenské akce proti Turecku v případě provokací. Promluvil o tom v rozhovoru pro televizní stanici Star. (Foto: IPTC)

Podle jeho slov ministerstvo obrany zaznamenává v poslední době nárůst počtu tureckých provokací.

„Chování Turecka je v poslední době dost agresivní. Myslím si, že jediným způsobem, jak může Řecko čelit podobnému chování, které má tendenci k agresi, je na jedné straně využít všech svých diplomatických zbraní, a na straně druhé zajistit zvyšování zadržující moci ozbrojených sil,“ řekl Panagiotopoulos.

Na otázku, jestli je Řecko připraveno na vojenské urovnání konfliktu, jak o tom mluvil poradce ministerského předsedy, Panagiotopoulos odpověděl: „Přesně tak!“

„Řekl, že se připravujeme na jakoukoli situaci. Všechny možnosti předpokládají samozřejmě i účast vojáků. Nechceme to, chceme ale dát na srozuměnou, že uděláme vše možné, abychom ubránili naše svrchovaná práva v maximálně možné míře,“ řekl ministr.

Před několika dny byly v tureckých vládních novinách zveřejněny žádosti o licence na průzkum a těžbu uhlovodíkových surovin státní tureckou ropnou společností v blízkosti řeckých ostrovů. Ministr zahraničí Řecka Nikos Dendias v pondělí prohlásil, že se Turecko pokouší přivlastnit si svrchovaná práva Řecka, a označil za provokaci vydání licence na průzkum ropy a plynu na řeckém kontinentálním šelfu. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis zaslal 3. června vedení Evropské unie dopis v souvislosti s „tureckými provokacemi“.

Řecko prohlásilo, že možná eskalace ze strany Turecka přivede nikoli k řecko-turecké krizi, ale k evropsko-turecké krizi.
Mezitím turecký prezident Tayyip Erdogan na společné tiskové konferenci s předsedou Vlády národní shody Libye Faízem Sarradžem v Ankaře oznámil, že Turecko a libyjská Vláda národní shody hodlají provádět průzkum a těžbu ropy a plynu ve Středozemním moři.