Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varuje, že pokud Čína pomůže Rusku ve válečném úsilí proti Ukrajině, dojde k další světové válce. (Foto: Shutterstock)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělním novinovém rozhovoru varoval Čínu před podporou Ruska ve válce proti Ukrajině a uvedl, že by to přineslo světovou válku.

Zelenského komentáře přišly v době, kdy Čína prohlásila, že Spojené státy nejsou v pozici, kdy by mohly vznášet požadavky, poté, co nejvyšší americký diplomat o víkendu varoval svůj čínský protějšek před tím, aby Čína poskytovala zbraně Rusku v jeho válce na Ukrajině.

„Pro nás je důležité, aby Čína v této válce nepodporovala Ruskou federaci,“ řekl Zelenskyj německému deníku Die Welt. „Ve skutečnosti bych si přál, aby byla na naší straně. V tuto chvíli si však myslím, že to není možné.“

„Vidím však příležitost pro Čínu, aby pragmaticky zhodnotila, co se zde děje,“ dodal. „Protože pokud se Čína spojí s Ruskem, dojde ke světové válce, a já si myslím, že si to Čína uvědomuje.“

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v sobotu varoval nejvyššího čínského diplomata Wang Yi před důsledky v případě, že Čína poskytne materiální podporu ruské invazi na Ukrajinu, a v rozhovoru po jejich setkání uvedl, že Washington se obává, že Peking zvažuje dodávky zbraní Moskvě.

Když se Zelenskyj vrátil k Moldavsku, řekl listu Die Welt, že Ukrajina předala moldavskému prezidentovi Maiovi Sanduovi zpravodajské informace, které naznačují, že Rusko chystá v Moldavsku státní převrat.

„Maia Sanduová mě nikdy nepožádala o pomoc, ale poděkovala mi za informace. Zná naši situaci velmi dobře. Ukrajina bude vždy připravena Moldavsku pomoci,“ dodal.

Kreml v pondělí prohlásil, že vztahy Ruska s Moldavskem jsou velmi napjaté, a obvinil moldavské představitele ze sledování protiruské agendy, týden poté, co Kišiněv uvedl, že zmařil ruský pokus o převrat.

Zdroj: jpost.com