Ruská invaze na Krym na počátku roku 2014 a rozhodnutí použít sílu k podpoře vlády svého klienta Bašára Asada jsou Obamovými kritiky uváděny jako důkaz, že svět po zavedení červené linie se již Ameriky nebojí.

Když jsem tedy koncem ledna hovořil s prezidentem v Oválné pracovně, znovu jsem nadhodil tuto otázku odstrašující důvěryhodnosti. „Objevuje se argument,“ řekl jsem, „že Vladimir Putin vás pozoroval v Sýrii a myslel si: Je příliš logický, příliš racionální, příliš se zabývá retrem. Na Ukrajině na něj zatlačím ještě o něco víc.“ A tak jsem se rozhodl.

Prezidentu [Baracku] Obamovi se moje linie vyšetřování příliš nelíbila. „Podívejte, tato teorie se dá tak snadno zlikvidovat, že mě vždycky mate, jak lidé argumentují. Nemyslím si, že by si někdo myslel, že George W. Bush byl při použití vojenské síly příliš racionální nebo opatrný. A pokud si vzpomínám, protože to zřejmě nikdo v tomto městě neví, Putin vstoupil do Gruzie za Bushe, a to přímo uprostřed doby, kdy jsme měli v Iráku rozmístěno přes 100 000 vojáků.“

Obama měl na mysli Putinovu invazi do Gruzie, bývalé sovětské republiky, v roce 2008, která byla podniknuta z mnoha stejných důvodů jako pozdější Putinova invaze na Ukrajinu – udržet bývalou sovětskou republiku ve sféře vlivu Ruska.

„Putin jednal na Ukrajině v reakci na klientský stát, který se mu chystal vyklouznout z rukou. A improvizoval tak, aby si tam udržel kontrolu,“ řekl. „Přesně totéž udělal v Sýrii, a to za obrovskou cenu pro blaho své vlastní země. A představa, že Rusko je nyní v Sýrii nebo na Ukrajině nějakým způsobem v silnější pozici, než bylo předtím, než vtrhlo na Ukrajinu nebo než musel do Sýrie nasadit vojenské síly, znamená zásadní nepochopení povahy moci v zahraničních záležitostech nebo ve světě obecně. Skutečná moc znamená, že můžete získat, co chcete, aniž byste museli použít násilí. Rusko bylo mnohem mocnější, když se Ukrajina tvářila jako nezávislá země, ale byla to kleptokracie, na kterou mohl tahat za nitky.“

Obamova teorie je zde jednoduchá: Ukrajina je klíčovým ruským zájmem, ale ne americkým, takže Rusko si tam vždy bude moci udržet eskalační převahu.

„Faktem je, že Ukrajina, která není zemí NATO, bude zranitelná vůči vojenské nadvládě Ruska bez ohledu na to, co uděláme,“ řekl.

Zeptal jsem se Obamy, zda je jeho postoj k Ukrajině realistický, nebo fatalistický.

„Je realistický,“ řekl. „Ale je to příklad toho, kdy si musíme velmi jasně uvědomit, jaké jsou naše základní zájmy a za co jsme ochotni jít do války. A nakonec tu vždycky bude nějaká nejasnost.“

Zdroj: atlanticcouncil.org