Během návštěv Emmanuela Macrona a Ursuly von der Leyenové dala vláda v Pekingu šéfce Evropské komise chladnou hlavu. (Foto: Flickr)

Návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové v Pekingu proběhly podle protichůdných protokolů.

Časopis Politico analyzuje: „Macronovi se tento týden v Pekingu dostalo plného rituálu na červeném koberci, byl uvítán na státním banketu a přivítán vojenskými přehlídkami a výstřely z děl na náměstí Nebeského klidu. Když Macronovo letadlo přistálo, osobně ho přivítal čínský ministr zahraničí. Když přiletěla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, vyzvedl ji ministr životního prostředí – u běžného východu pro cestující.“

Choreografie byla obzvláště patrná ve čtvrtek před setkáním ve Velkém sále lidu: čínský prezident Si Ťin-pching sestoupil po všech schodech, aby Macrona osobně přijal.

Když von der Leyenová dorazila později, musela po schodech vystoupat sama. Také čínský státní tisk dal najevo jasnou převahu ve prospěch Macrona. O rozhovorech a čínsko-francouzských vztazích se objevila řada zpráv a analýz.

Přítomnost von der Leyenové byla popsána několika zdvořile distancovanými větami. Zcela odlišná byla i vystoupení před novináři: Macron a Si předstoupili společně před tisk, který jim nesměl klást otázky. Von der Leyenová přijala média sama v delegaci EU v Pekingu, kde byly otázky povoleny. Odpovědi však přinesla pouze západní média.

Zdroj: berliner-zeitung.de