Marine Le Penová, vůdkyně francouzské pravicové strany Národní sjednocení, slíbila, že premiérka její strany zabrání Ukrajině v použití francouzských dalekonosných zbraní k úderům na Rusko a zablokuje případné nasazení francouzských vojáků na Ukrajině. (Foto: Flickr)

Vůdkyně francouzské pravicové strany Národní sjezd (RN) Marine Le Penová slíbila, že premiér její strany nedovolí Ukrajině použít zbraně dlouhého doletu poskytnuté Francií k úderu uvnitř Ruska a zabrání francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi v návrhu, že by mohl vyslat vojáky na ukrajinské území. Uvedla to v rozhovoru pro CNN zveřejněném 5. července, informuje UNN.

„Pokud chce Emmanuel Macron poslat vojáky na Ukrajinu a premiér je proti, pak vojáci na Ukrajinu nebudou vysláni. Poslední slovo má premiér,“ řekla CNN.

Publikace poukazuje na to, že ve čtvrtečním rozhovoru Le Penová „signalizovala prudkou změnu úrovně francouzské podpory Ukrajině v případě svého zvolení.

Kromě zablokování případného vyslání vojáků na Ukrajinu, které Macron považuje za způsob, jak zvýšit efektivitu vojenských instruktorů, Le Penová CNN řekla, že bude také zrušeno povolení Ukrajiny používat v Rusku rakety dlouhého doletu dodané Francií.

Kromě nasazení vojáků Le Penová uvedla, že její jedinou „červenou linií“ v otázce Ukrajiny je to, že by se Francie neměla stát „spoluviníkem konfliktu“ tím, že použije francouzské rakety dlouhého doletu proti cílům na ruském území. Většina západních představitelů v současné době nepovažuje takové dodávky za společnou vojenskou aktivitu s Ukrajinou, poznamenává deník.

Zdroj: unn.ua