Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek předložil mezinárodnímu společenství svůj nejnovější požadavek týkající se potrestání Moskvy a vyzval k úplnému zákazu účasti všech ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách, a to i pod „neutrální“ vlajkou. (Foto: Flickr)

To, k čemu vyzývá, se rovná úplnému a trvalému vyčištění Rusů z olympijských soutěží. Zelenskyj v telefonátu s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem uvedl, že je nutné, aby Rusko trpělo „úplnou izolací“ na světové scéně, včetně mezinárodních sportovních akcí.

Letní olympijské hry v roce 2024 se budou konat v Paříži ve Francii.

„Od února zemřelo v důsledku ruských akcí 184 ukrajinských sportovců,“ uvedl Zelenskyj v telefonátu. „Nelze se snažit být neutrální, když jsou ničeny základy mírového života a jsou ignorovány univerzální lidské hodnoty.“

Zelenského výzva byla reakcí na to, že Bach minulý týden signalizoval, že Olympijský výbor je připraven umožnit ruským a běloruským sportovcům startovat na letních olympijských hrách v roce 2024, které se budou konat v Paříži. To znamená posun od jeho předchozího postoje, který jejich účast nepovoloval.

Bach v nejnovějších komentářích nicméně naznačil, že sportovci mohou soutěžit pod neutrální vlajkou – v podstatě tak stále znemožnil jakýkoli oficiální tým pod ruskou nebo běloruskou národní vlajkou.

„Sportovci nemohou být trestáni za činy své vlády, pokud k nim nepřispívají nebo je nepodporují,“ vyložil Bach na tiskové konferenci minulý týden. „Co jsme nikdy neudělali a nikdy nechceme udělat, je zakázat sportovcům účast ve sportu jen kvůli jejich pasu.“

Zelenskyj však nyní tvrdí, že to nestačí, jak vyplývá z přečtené výzvy MOV:

„V telefonátu ukrajinský prezident požádal o úplnou izolaci Ruska a Rusů od světového společenství,“ uvádí se v prohlášení MOV. „Z jeho pohledu se to musí týkat i sportovců.“

„V této souvislosti prezident MOV vysvětlil sjednocující poslání MOV a olympijských her zakotvené v Olympijské chartě.“

„Na závěr této otevřené a konstruktivní diskuse se oba prezidenti dohodli, že zůstanou v kontaktu.“

Během zimních olympijských her 2022 v Pekingu všichni ruští sportovci soutěžili pod vlajkou Ruského olympijského výboru – což byl důsledek předchozích sankcí, které na Rusko uvalila Světová antidopingová agentura v souvislosti s několikaletým skandálem s látkami zvyšujícími výkonnost.

Zdroj: rte.ie