Více než dva ticíce lidí v německém okrese Friesland se přihlásilo k přeočkování proti koronaviru poté, co zřejmě místo skutečné vakcíny dostali pouze fyziologický roztok. (Foto: Flickr)

Informoval o tom ve středu časopis Der Spiegel s odvoláním na dolnosaské ministerstvo zdravotnictví.

Celkově se však zdá, že až 8 557 osob, které byly očkovány dne 5. března až 20. dubna ve městě Schortens, konkrétně v očkovacím centru v okrese Roffhausen.

Podle deníku Süddeutsche Zeitung jde většinou o osoby starší 70 let. Mluvčí hannoverského zdravotního oddělení uvedla, že tito lidé by měli co nejdříve dostat dávku vakcíny.

Německá média v úterý informovala, že tisíce lidí zřejmě nebyly chráněny proti Covid-19, protože jim zdravotní sestra pracující pro Německý červený kříž (DRK) v té době místo skutečné vakcíny aplikovala pouze fyziologický roztok.

Ačkoli to není nebezpečné, přirozeně to neposkytuje ochranu před infekcí. Není známo, zda se v důsledku toho vyskytly nějaké závažné případy Covid-19.

Již 21. dubna vyšlo najevo, že zdravotní sestra naplnila šest injekčních stříkaček fyziologickým roztokem, který podávala zájemcům o očkování.

Toho si všimla její kolegyně a sestra své jednání zdůvodnila tím, že se lahvička s vakcínou rozbila, což chtěla zakrýt.

Žena byla z DRK propuštěna a její jednání vyšetřuje policie a státní zastupitelství. Odmítá však vypovídat a při vyšetřování nespolupracuje. Podle policie na sociálních sítích kritizovala vládní opatření proti pandemii.

Zdroj: bild.de