Neočkovaní lidé v Rakousku by mohli čelit novým omezením v podobě lockdownu, pokud bude počet případů koronaviru nadále stoupat, uvedl nový kancléř Alexander Schallenberg. (Foto: Flickr)

Tato zpráva zazněla po pátečním večerním setkání Schallenberga se zemskými hejtmany, na kterém se jednalo o reakci na rychle rostoucí počet případů.

„Pandemie ještě není za námi,“ řekl Schallenberg. „Čeká nás pandemie neočkovaných.“

Schallenberg oznámil, že pokud počet pacientů s Covid-19 na jednotkách intenzivní péče dosáhne 500, tedy 25 % celkové kapacity jednotek intenzivní péče v zemi, bude vstup do podniků, jako jsou restaurace a hotely, omezen na osoby, které jsou očkované nebo se z viru zotavily.

Pokud jejich počet dosáhne 600, tedy jedné třetiny celkové kapacity jednotek intenzivní péče, plánuje vláda zavést omezení pro neočkované osoby. V takovém případě by směli opustit své domovy pouze z určitých důvodů.

V uplynulém týdnu bylo v Rakousku podle zdravotnických úřadů hlášeno 20 408 nových případů onemocnění tímto virem, čímž se sedmidenní průměr zvýšil na 228,5 případů na 100 000 obyvatel. O týden dříve byl tento počet 152,5 na 100 000 obyvatel.

Přestože rakouská vláda vybízí občany, aby se nechali očkovat, snaha o očkování se v posledních měsících zpomalila. Asi 65,4 % celkové populace obdrželo jednu dávku vakcíny a 62,2 % je plně očkováno.

Zdroj: euronews.com