Včera jsme poprvé ohlašovali cosi velice znepokojivého (přinejmenším pro kyperské občany): i přes zavřené banky (které otevřou převážně až zítra, zatímco ty dvě největší banky co budou brzy zlikvidovány Laiki a BoC budou zavřené až do čtvrtka) kapitálová kontrola nad místním finančním systémem netěsní a uniká z ní hotovost. Spousty a spousty hotovosti. Ovšem nemáme moc konkrétností nebo detailů o tom, kdo nebo kde ty ilegální transfery prováděl a s kým. Dnes díky následnému od Reters, už něco víme.


Výsledek je přinejmenším pro Evropu dost děsivý, protože vzpomeňte si, že primárním politickým účelem zničení kyperského finančního systému bylo jednoduše potrestat a pokořit ruské miliardářské oligarchy, kteří drželi desítky miliard „nepojištěných“ vkladů u dvou největších bank tohoto ostrovního národa.

Ukázalo se, že ti samí oligarchové možná využili tu týdenní proluku totálního chaosu v bankovním systému k transferu spousty hotovosti, kterou měli uloženou u dvou hlavních kyperských bank během procesu, kterým činí z celého toho trestného úderu kolapsu kyperského finančního systému naprostou parodii.

Od Reuters:

[quote align="center" color="#999999"]

Zatímco obyčejní Kypřané stáli ve frontách u bankomatů, aby si vybrali jen pár stovek euro, protože transakce kreditkami byly stopnuty,  další střadatelé použili řady technik, aby se dostali ke svým penězům.

Nikdo neví přesně, kolik peněz opustilo kyperské banky, nebo kam zmizely. Ty dvě banky v centru této krize – Kyperská lidová banka známá též jako Laiki a Bank of Cypru – mají své pobočky v Londýně,   které zůstaly celý ten týden otevřené a bez omezení prováděly výběry. Bank of Cyprus rovněž vlastní 80 procent ruské Uniastrum Bank, která nezavedla žádné restrikce na vybírání v Rusku. Rusové byli největšími střadateli u kyperských bank .[/quote]

Tak ač nikdo nemohl vybírat z Bank of Cypru nebo Laiki, tak asi mohl vybírat bez omezení z poboček OpCo bank a dalších přidružených podniků?

Prostě brilantní.

A aby nebylo vůbec žádných pochyb, že celý ten proces zničení jednoho národa nebyl jen k prostému potrestání Kypru, může se to teď vyjasnit:

[quote align="center" color="#999999"]

Činitelé ECB kontaktovali Lotyšsko a další země EU, které dostaly velké ruské vklady, aby varovaly úřady před tím, aby braly ruské peníze utíkající z Kypru, řekly dva zdroje obeznámené s těmito kontakty.

„Našim lotyšským přátelům jsme objasnili, že když se chtějí přidat k euro, neměli by poskytovat útočiště ruským penězům opouštějícím Kypr,“ řekl centrální bankéř z euro-zóny.[/quote]

 

Pokud si někdo myslí, že existuje nějaká hmatatelná ruská hotovost, která by na Kypru zbyla, když tam byly takovéto grandiózní skuliny, tak ať si uloží peníze u nějakého nesolventního národa. Jeden člověk, který si určitě neumístí žádné své peníze do Bank of Cyprus, je německý ministr financí Shaeuble:

[quote align="center" color="#999999"]

Německý ministr financí Wolfgang Schaeuble řekl, že zavřené banky měly omezené pohyby kapitálu, ale že ECB na tuhle záležitost bedlivě dohlížela.  Odmítl ale poskytnout čísla .[/quote]

Možná, že kdyby to udělal, tak by se nám objasnilo, že jedinými subjekty opravdu potrestaným akcemi tohoto týdne nebyli ti zlí ruští miliardáři, nýbrž maličké a střední domácí podničky a další jen trochu bohatí jedinci, z nichž je těžko někdo z bývalé „Říše zla“.

[quote align="center" color="#999999"]

Společnosti, které vyhověly mezním podmínkám, aby se vyhnuly krachu při podnikání dostaly financování. Transfery byly povolené u humanitárních produktů, zdravotnictví a leteckého paliva.[/quote]

Utajené výběry Rusů samozřejmě znamenají, že ty dvě megabanky jsou teď už úplně kapitálově vypuštěné a že zástřih na těch, kdo pořád ještě mají nepojištěné vklady u těchto dvou bank budou tak velké, že to nejspíš znamená naprosté vymetení všech vkladů. Jako že 0% vybratelenosti vašich vkladů!

Jinými slovy doteďka všechny velké ruské peníze z Kypru už dávno zmizly a ty jediné škody, lze přičíst místním: z jednoho důvodu, protože jejich peníze nad kritickým prahem EUR 100K se už „vypařily“ a z dalšího důvodu, protože ta mezní hnací síla poptávky po tvorbě půjček na Kypru – Rusové – zmizela a už se nikdy nevrátí.

To, co vzešlo z této monetární reál-politiky podle Nového normálu – je to, že celý národ se stal souběžnou škodou, když pronásledovali skupinu boháčů. A ta „skupina boháčů“ jsou nakonec přese všecko vítězové …

Kdybychom byli v tomto okamžiku Kypřané, byli bychom velice navztekaní. Hodně, hodně, hodně.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com