Zdravotnický systém v americkém státě Colorado začal odmítat transplantaci orgánů pacientům, kteří se nenechali očkovat proti koronaviru, píše list The Washington Post. (Foto: Flickr)

Pravidla zdravotnického systému UCHealth se ocitla ve středu pozornosti v úterý, kdy představitel tohoto státu Timothy Geithner oznámil, že jedné obyvatelce města Colorado Springs, která nebyla očkována proti covidu-19, byla odmítnuta transplantace ledviny. 

Geithner označil toto rozhodnutí za „odporné“ a diskriminační a ukázal dopis, který dostala pacientka od zdravotního ústavu.

Jak bylo oznámeno, minulý týden dostala žena uvědomění o tom, že její jméno v seznamu čekajících na dárcovský orgán bude „zablokováno“ a že má 30 dní na očkování. V opačném případě bude ze seznamu vymazána.

List nemohl příběh této ženy nezaujatě ověřit a v UCHealth ho odmítli komentovat s odvoláním na zákonodárství. Přitom UCHealth v úterý potvrdila, že skoro všichni recipienti transplantátů a dárcové orgánů musí prodělat očkování proti koronaviru na doplnění jiných vakcinací a lékařských požadavků.

Mluvčí zdravotnického systému Dan Weaver prohlásil, že jiná transplantační střediska v USA mají stejnou politiku anebo na ní přecházejí.

Jak píše list, rozhodnutí zdravotníků může být odůvodněno velkým nebezpečím smrti v případě nakažení covidem-19 mezi pacienty, jimž byly transplantovány orgány.

Podle slov Dana Weavera úmrtnost na covid-19 mezi pacienty po transplantaci činí 20 až 30 procent, což je mnohem více než průměrná úmrtnost v USA. Existuje také riziko předání koronaviru od dárce recipientovi, dodal Weaver.

„Lékaři musí brát v úvahu krátkodobá a dlouhodobá rizika pro zdraví pacientů, když se rozhodují o transplantaci orgánu,“ podotkl.

Zdroj: washingtonpost.com