Německo varovalo, že okamžitý bojkot dodávek ruského plynu a ropy by mohl poškodit jeho vlastní obyvatelstvo více než Vladimir Putin a přinést masovou nezaměstnanost a chudobu. (Foto: Flickr)

„Pokud okamžitě otočíme vypínačem, dojde v Německu k výpadkům, nebo dokonce k zastavení dodávek,“ řekl v neděli ministr hospodářství a energetiky Robert Habeck veřejnoprávní televizi ARD, protože největší evropská ekonomika intenzivně hledá způsob, jak ve střednědobém horizontu diverzifikovat své dodávky energie.

Politik strany Zelených předpověděl „masovou nezaměstnanost, chudobu, lidi, kteří nemohou vytápět své domovy, lidi, kterým dojde benzín“, pokud jeho země přestane používat ruskou ropu a plyn.

Jen málokterá západní ekonomika je na ruské energii tak závislá jako Německo: 55 % zemního plynu, 52 % uhlí a 34 % minerální ropy, které se v zemi spotřebují, pochází z Ruska, za které Německo denně platí stovky milionů eur a finančně podporuje válečnou mašinérii, která v současnosti devastuje Ukrajinu.

Habeck uvedl, že jeho vláda usilovně pracuje na tom, aby se Německo do léta vzdalo ruského uhlí a do konce roku postupně přestalo odebírat ruskou ropu, ale že krátkodobý zákaz ruského plynu by mohl jeho zemi vystavit nebezpečí.

„S uhlím, ropou a dokonce i s plynem jsme krok za krokem v procesu osamostatňování,“ uvedl bývalý spoluvládce strany Zelených. „Ale nemůžeme to udělat okamžitě. Je to hořké a morálně není hezké se k tomu přiznat, ale zatím to nedokážeme.“

Zdroj: theguardian.com