Během předvolebního shromáždění 7. října ve Waterloo ve státě Iowa reagoval bývalý prezident Trump na překvapivý útok teroristické skupiny Hamas na izraelská města, který se odehrál dříve, a kritizoval prezidenta Bidena za to, že je „slabý vůdce“. (Foto: NTD)

„Jsme tu dnes z velmi důležitého důvodu: abychom se zavázali ke sjezdu, víme, co to znamená, že ano, zavázali se ke sjezdu, přesně za 100 dní bude každý z vás hlasovat o nejdůležitějším hlasu svého života.

Já tomu také věřím. Věřím, že to budou nejdůležitější volby našich životů, protože tato země se ubírá strašlivým hrozným směrem, a vy tak to, co se dnes odehrálo v Izraeli.

Tato země prostě směřuje tak špatným směrem [sic].“

Trump dal jasně najevo, kdo nese vinu za útoky v Izraeli:

„Izraelský útok byl proveden proto, že jsme vnímáni jako slabí a neefektivní a se skutečně slabým vůdcem a brutální vražda občanů je aktem barbarství, který musí být a bude potlačen, musí být…“. Musí být řešen velmi důrazně.

Tohle je doba, kdy Spojené státy potřebují vůdce – my vůdce nemáme – ale Izrael je ve válce a Spojené státy samozřejmě budou stát na straně Izraele a důrazně…“

Na závěr Trump vybídl své příznivce:

„Pokud si svou zemi nevezmeme zpět, nebudeme mít žádnou zemi. Pokud si svou zemi vezmeme zpět, naše země bude větší než kdykoli předtím, to vám slibuji…“.

Podívejte se na klip níže:

Adam Dick z Institutu Rona Paula upozornil na zajímavou věc: v době, kdy se prezidentští kandidáti Republikánské strany předháněli v prohlášeních, v nichž prezentovali své související názory, vynikalo prohlášení Donalda Trumpa jako relativně neintervencionistické.

Trump sice svalil vinu na Hamás, ale zdržel se příslibu podpory izraelské vlády v konfliktu. Tím se odlišil od ostatních významných republikánských kandidátů, kteří se vyjádřili s příslibem podpory Izraeli.

Zde je Trumpovo sobotní prohlášení k této záležitosti:

Útoky Hamásu jsou ostudné a Izrael má plné právo se bránit drtivou silou. Je smutné, že tyto útoky, které podle mnoha zpráv pocházely z Bidenovy administrativy, pomohly financovat američtí daňoví poplatníci. Abrahamovými dohodami jsme na Blízký východ přinesli tolik míru, jen abychom viděli, jak ho Biden ničí mnohem rychleji, než si kdokoli myslel. A je to tu zase.

Trump ve svém prohlášení neschvaluje, že vláda Spojených států podporuje izraelskou vládu v tomto konfliktu. Určitě je však na něj vyvíjen velký tlak, aby takovou podporu brzy vyslovil.

Ostatní republikánští prezidentští kandidáti se naopak okamžitě chopili příležitosti deklarovat svou podporu pomoci Izraeli v tomto nově vznikajícím konfliktu. Tara Suterová v sobotu na serveru The Hill informovala o prvních prohlášeních dalších významných republikánských kandidátů v této věci. Všichni do jednoho udělali krok za Trumpem a přislíbili podporu izraelské vládě ve vznikajícím konfliktu.

Níže uvádíme výňatky z prohlášení těchto kandidátů, které Suterová ve svém článku představila.

Doug Burgum: „Írán a jeho sponzoři v Gaze ukazují světu svou pravou tvář: čisté zlo. Izrael je ve válce s brutálními teroristy a Spojené státy musí našemu demokratickému spojenci poskytnout maximální podporu.“

Chris Christie: „Musíme udělat vše pro to, abychom podpořili Stát Izrael v době jeho vážného ohrožení, a musíme skoncovat s pohromou terorismu podporovaného Íránem.“

Ron DeSantis: „Izrael má nejen právo se proti těmto útokům bránit, ale má i povinnost odpovědět drtivou silou. Stojím na straně Izraele. Amerika musí stát na straně Izraele.“

Nikki Haleyová: „Izrael má plné právo bránit své občany před terorem. Musíme vždy stát na straně Izraele a proti íránskému režimu.“

Mike Pence: „Vláda se rozhodla, že bude pokračovat v boji proti Izraeli: „Naše modlitby jsou s rodinami a vojáky našeho nejcennějšího spojence. @netanyahu (izraelský premiér Benjamin Netanjahu)] říká, že Izrael je ‚ve válce‘ Amerika stojí při Izraeli[.“

Vivek Ramaswamy: „O právu Izraele na existenci a obranu by se nikdy nemělo pochybovat a nelze připustit, aby Íránem podporovaný Hamás a Hizballáh zvítězily. Stojím na straně Izraele a Spojené státy by měly také.“

Tim Scott: „Izrael má právo se bránit a Spojené státy musí stát na straně svého nezlomného spojence.“

Dokáže Trump i nadále odolávat tlaku, který je na něj vyvíjen, aby prohlásil, že on a vláda USA „stojí na straně Izraele“, pokud jde o tento rostoucí konflikt?

Uvidíme.

Zaujmout v této věci osamocený postoj by odpovídalo Trumpově zjevné snaze kandidovat jako mírový kandidát mezi uchazeči v boji o republikánskou prezidentskou nominaci.

Zdroj: zerohedge.com