Prezident USA Donald Trump ze své strany přiznal předsedu venezuelského parlamentu za prezidenta země. Dříve, jak informovala média, americká administrativa zvažovala možnost uznat hlavu venezuelského opozičního parlamentu Juana Guaidóa za jediného legitimního vůdce. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroje.

Na Twitteru se objevilo video vystoupení a složení přísahy Juana Guaidóa.

Dříve venezuelský parlament zvolil nového předsedu — Juana Guaidóa, který oznámil svůj záměr vytvořit přechodný orgán pro obnovení ústavního pořádku, stejně jako fond pro navrácení aktiv, která byla zabavena u národa země za pomoci korupčních metod.

Nejvyšší soud ve Venezuele, který podporuje prezidenta Nicolase Madura, neuznal nové vedení Národního shromáždění.

Venezuela v posledních letech prožívá vážnou politickou, hospodářskou, finanční a humanitární krizi v souvislosti s konfrontací příznivců prezidenta Nicolase Madura a opozice v Národním shromáždění.

Hlava státu předtím zbavila Národní shromáždění účasti na politickém životě země a nahradila jej Národním ústavním shromážděním, které se skládá z Madurových stoupenců.

Maduro, který opět nastoupil do funkce prezidenta v polovině ledna, nebyl uznán nejen mnoha západními politiky, ale také latinskoamerickými kolegy. Skupina Limy, vytvořená v roce 2017 za účelem vyřešení složité situace ve Venezuele, uznala Národní shromáždění za jediný legitimní orgán v zemi.