Zahraniční pronajímatelé letadel, kteří se snaží získat zpět letadla v hodnotě zhruba 10 miliard dolarů z Ruska, dostali v pondělí novou ránu, když prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který povoluje leteckým společnostem v zemi létat s letadly na domácím trhu. (Foto: Flickr)

Sankce a vzájemné uzavření vzdušného prostoru v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu minulý měsíc odřízly trh letecké dopravy v zemi. Společnosti Boeing a Airbus prohlásily, že již nebudou dodávat součástky tamním leteckým společnostem. To by mohlo dopravce donutit ke kanibalizaci jiných letadel na náhradní díly.

Podle Jefferies je ve flotilách leteckých společností v zemi přibližně 728 letadel západní výroby, z nichž 515 si pronajímají zahraniční pronajímatelé. Podle sankcí Evropské unie mají pronajímatelé letadel – z nichž někteří sídlí v členském státě EU Irsku – čas na vrácení letadel do 28. března.

Podle nových pravidel stanovených v pondělí Kreml umožní, aby země poskytla letadlům osvědčení o letové způsobilosti a zaregistrovala je v Rusku, uvedla státní tisková agentura Tass. Na zákonu se pracovalo již minulý týden.

„Občas se stane noční můra, ale představa, že celý letecký trh bude vyřazen z provozu a budou se porušovat mezinárodní zákony, to je novinka,“ řekl Richard Aboulafia, výkonný ředitel poradenské společnosti v oblasti letectví AeroDynamic Advisory.

Aeroflot a S7, dvě největší ruské letecké společnosti, minulý týden zastavily mezinárodní lety. Lety do zahraničí by mohly znamenat riziko, že pronajímatelé přistoupí k zabavení letadel.

Zdroj: cnbc.com