Ráno 4. srpna 2009 byli televizní diváci v mexickém městě Monterrey šokováni a zmateni zprávou o události, která se odehrála před luxusním monterreyským hotelem Fiesta Inn. (Foto: X)

Ve zpravodajském klipu byla zachycena velmi rozrušená mladá žena, která byla velmi vysoká a hubená a měla na sobě roztrhané tričko s nápisem „Mňam mňam“. Žena křičela a nevyzpytatelně chodila kolem.

Někteří kolemjdoucí pořídili videozáznam, který se dostal do místních ranních zpráv. Člověk nemusí znát španělštinu, aby cítil zmatek, zoufalství a zklamání této mladé ženy. Zde je ukázka:

Následuje přepis toho, co mladá žena říkala, z nejdelšího z několika dostupných videozáznamů. Mladá žena začíná:

„Chtěla jsem svobodu. Monterrey mě osvobodilo, ale stálo mě to spoustu práce. V Mexico City jsem byla rok a čtyři měsíce. Všechno to začalo v polovině roku 2001. Sotva si to pamatuji. Byli mladí a mocní a zabili je. Klepal jsem na dveře. To, co jsem chtěl, byla moje svoboda. Chtěl jsem svou svobodu. Carlos Slim o tom věděl. Chci svou svobodu. Bolí mě na duši, že mi ho vzali.“

Poté přijela policie a začala se přibližovat k rozrušené mladé ženě. Pokračovala: „Všichni jsme se snažili, aby to bylo v pořádku:

„Nechte mě na pokoji. Už mě odvezli na policejní stanici a tam mi řekli, že nic nevědí! Odvezli mě do Všeobecné nemocnice.“

Žena pak ukázala na policistu. Pokračovala v křiku:

„Vy jste tam byl! Běžte si pro toho —! Zabil jste Mouriña! Řekli mi, koho zabili? Anglickou královnu? Německou královnu? Zabili princezny a Mickey Mouse? Byl to také on! Cože? Tady nic nepřijde. Lidé tam, odkud pocházíš, jsou blázni! Zabili spoustu lidí. Smrt takovým lidem! Jdi pryč! Jedli lidi! Hnus! Snědli lidi! Nebyla jsem si ničeho vědoma. O vraždách ano, ale jedli lidi! Lidi! Páchnou lidským masem!“

Pak k běsnící mladé ženě přistoupila statná policistka se staženými vlasy hořčicové barvy.

„Nevezmete mě, dokud se to nevyjasní! Už jste mě tam odvezli! Nechte mě jít!“

Ženu strčili do policejního vozu a odvezli ji.

Zpravodajci identifikovali mladou ženu jako Gabrielu Rico Jiménezovou. Když se tento příběh dostal na internet, objevilo se mnoho popisů Gabriely. Amatérští novináři a okrajoví badatelé, kteří se o incidentu doslechli, chtěli pátrat dál a začali tím, že si o této záhadné řečnící ženě zjistili pozadí.

Gabriela byla popisována jako mexická supermodelka, která patří do stejné ligy jako Christy Turlingtonová, Linda Evangelista nebo Naomi Campbellová. Blogeři v té době tvrdili, že Gabriela měla za sebou kariéru, která ji zavedla na módní mola v Mexico City, Paříži a New Yorku, a že se objevila na obálce mexické verze časopisu Cosmopolitan.

Internetové vyhledávání v roce 2022 neposkytuje žádný důkaz o tom, že by Gabriela vůbec nějakou modelingovou kariéru měla, a současní badatelé nemohou přijít ani na agenturu nebo agenta, který by její údajně četné zakázky využíval.

V některých starších příspěvcích na blogu a článcích jsou sice odkazy, ale ty jsou buď nefunkční, nebo byly stránky staženy. Moderní internetová historie Gabriely kupodivu začíná jejím údajným zhroucením před hotelem v Monterrey. Někteří badatelé se domnívají, že veškerá historie, kterou Gabriela mohla mít před tímto slavným incidentem, byla z internetu vymazána.

Od události v hotelu Fiesta Inn mnozí analyzovali významy toho, co Gabriela říkala, a snažili se uvést souvislosti. Někteří se domnívají, že utekla z nějakého obchodu s lidmi nebo že byla vězněna.

Jako supermodelka se Gabriela dost možná pohybovala v elitních mexických společenských kruzích a její život se mohl protínat s životy těch nejmocnějších a nejznámějších v Mexiku i mimo něj.

Pronesla několik znepokojivých obvinění a zdá se, že se trefila do mnoha bodů, do kterých se rádi pouštějí vyšetřovatelé konspiračních teorií a okrajoví badatelé: Britská královská rodina, Disney s její zmínkou o Mickey Mousovi a kanibalismus praktikovaný elitou.

Zvláštní pozornost si zaslouží Gabrieliny zmínky o mocných Mexičanech. Potvrdila, že „Carlos Slim o tom věděl“. V době tohoto zjevného zhroucení byl Carlos Slim nejbohatším mužem na světě.

O superbohatých lidech vždy kolují historky, které tvrdí mnoho různých věcí. Na internetu kolovala fáma, že Gabriela mohla mít blízko k jednomu ze synů Carlose Slima, a protože mu byla blízká, byla zasvěcena do mnoha interních informací, z nichž některé mohly být kompromitující pro rodinu Slimů a jejich obchodní zájmy.

Gabriela ve svém veřejném projevu zmínila také jméno Mouriño. Juan Camilo Mouriño Terrazo byl mexický politik spojený se Stranou národní akce neboli PAN a působil jako ministr vnitra ve vládě prezidenta Felipeho Calderóna.

Zemřel v listopadu 2008, když se malé soukromé letadlo, v němž cestoval, za velmi záhadných okolností zřítilo v dopravní špičce v Mexico City. Tato údajná nehoda si vyžádala šestnáct obětí: zahynulo všech devět lidí na palubě letadla a sedm lidí na zemi. Juanu Camilu Mouriñovi bylo pouhých 37 let.

Jako „silný muž“ prezidenta Felipeho Calderóna vedl ministr Mouriño vládní kampaň proti mocným mexickým drogovým kartelům. Věděla Gabriela o této záhadné smrti něco důležitého?

Několik dní poté, co místní televize odvysílala Gabrielino zhroucení, a poté, co tato událost začala žít vlastním životem na internetu, se vyšetřovatelé zajímali o Gabrielin osud. Co se jí stalo?

S jistotou víme, že ji odvezla policie. Několik týdnů po Gabrielině zmizení se na internetu objevilo prohlášení někoho, kdo tvrdí, že supermodelku viděl na místní policejní stanici. Muž, který byl v té době právníkem navštěvujícím svého klienta, uvedl v překladu ze španělštiny toto:

„V té době jsem byl na stejném místě, kam dívku po zatčení odvedli, vykonával jsem tam svou praxi – mám právnický titul – stále si pamatuji její tvář plnou zoufalství, strachu, úzkosti. Když jsem byl před ní, cítil jsem z ní velmi těžký a zvláštní pocit. Přistoupil jsem k ní a položil jí několik otázek, zda ví, kde bydlí atd. Řekla mi, že už jsme všichni mrtví, že jsme všichni, že patříme k nim, kromě jiných velmi podivných věcí… to mě prostě ochromilo. Po dvaceti minutách, co jsem s ní byla, přišli nějací vysocí, dobře oblečení chlapi. Prakticky mě odtamtud vyhnali. Zeptala jsem se, proč to všechno dělají, když je to jen chudinka s duševní poruchou. Zeptal jsem se, kam ji odvádějí. Řekli mi, že mi do toho nic není, že je to pro mé vlastní dobro, abych ji opustil. Když jsem odcházel, zastavili mě a zeptali se mě, co mi řekla. Odpověděla jsem jen, že bláznivé věci, a utekla jsem. Druhý den jsem šel za vysokými úředníky ministerstva a řekl jsem jim o tom, co se stalo, a že chci informace, protože si je vyžádala rodina té dívky. Jen se zasmáli a řekli: „Opravdu? Neexistuje, nikdy neexistovala a vy tady nepracujete.“ A tak jsem se vrátil k tomu, co jsem udělal. Zamrazilo mě a odešel jsem. Všeho jsem nechal a opustil Monterrey. Měl jsem pocit, že to, co se tehdy stalo, a to, co říkala ta dívka, je pravda. Jak jsem mohl, všechno jsem opustil a vypadl jsem odtamtud. Řekla mi, že v Monterrey je jakási podzemní základna, kde žijí a pravidelně kradou děti kvůli jídlu a dalším věcem. Vzhledem ke své profesi se neodvažuji své setkání prozradit. Mám rodinu a děti, které jsou na mně závislé, a z logických důvodů a z důvodů dobré pověsti to nemohu udělat. Nejraději bych vyšel ven a roznesl to na čtyři světové strany, ale společnost by mě označila za blázna, i když mám stopy po útoku, záda mě pořád trochu bolí, jsou noci, kdy prostě nemůžu spát. Mám stejný pocit, stejný pocit, jako když jsem je viděl poprvé, je to jako předtucha. Oceňuji, že mě neodsuzujete jako blázna, když vám to říkám. Jen já a ti, kteří byli tehdy se mnou, víme, co se stalo. Jsou to zrůdy, přinejmenším ta, která mě napadla, byla zrůda. Kdyby mě našel samotnou, zabil by mě.“

Je tento anonymní internetový zdroj legitimní? Co se skutečně stalo s Gabrielou poté, co ji zadržela policie? Existuje zmínka o tom, že byla převezena do psychiatrické léčebny v Colonii Buenos Aires.

Tady se příběh zvrtne, alespoň pro anglicky mluvící blogery a badatele. Zmínka o slovech „Buenos Aires“ vedla některé lidi k domněnce, že Gabriela byla převezena do nějakého zařízení MK-Ultra nebo iluminátů v Argentině, kde byla „zmizelá“.

Tato větev příběhu se rozrostla v něco, co má několik králičích děr. Jediným problémem je, že anglicky píšící badatelé neznali slovo „colonia“ používané v mexickém kontextu. „Colonia“ označuje čtvrť nebo okrsek ve městě. V Monterrey je čtvrť, která se jmenuje Buenos Aires, a je v ní psychiatrická léčebna.

Jiný online badatel našel ženu jménem Gabriela Rico Jiménez v nemocnici v Ciudad Juárez, ale fotografie ženy v Juárezu není fotografií dotyčné supermodelky. Další internetová teorie tvrdí, že Gabriela byla převezena přes americkou hranici do Arizony a zastřelena na pozemku cementárny, kterou vlastní mexický miliardář Carlos Slim, o němž se Gabriela ve své tiráži zmínila. Existuje mnoho dalších teorií o místě Gabrielina pobytu, které mezitím z internetu zmizely.

Všechno kolem tohoto případu je bizarní a jen málo z toho dává smysl. Byla Gabriela pouze intoxikovaná nebo psychicky nemocná osoba bez minulosti? Osvobodila se snad konečně od svých elitních pánů, kteří ji ovládali?

Byla tato žena blouznivou konspirační teoretičkou, která se zhroutila pod tíhou svých výzkumů? Byla Gabriela obětí nějakého tajného experimentu na ovládání mysli? Věděla a viděla tato mladá supermodelka příliš mnoho?

Možná se nikdy nedozvíme vše o záhadném zmizení Gabriely Rico Jiménezové.