Federální žaloba tvrdí, že Leon Black, miliardář a plodný sběratel umění, znásilnil v roce 2002 v manhattanském domě odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina 16letou dívku. (Foto: Youtube)

Podle žaloby podané v úterý u okresního soudu USA pro jižní část státu New York byla žalobkyně, v soudních dokumentech označená jako Jane Doe, obchodována s Blackem Epsteinem a jeho dlouholetou partnerkou Ghislaine Maxwellovou, která byla odsouzena za obchodování se sexem.

V žalobě se uvádí, že žalobkyně, které je nyní 30 let, je autistka. Neznámá se také narodila s mozaikovým Downovým syndromem, což je onemocnění, které zahrnuje značné intelektuální opoždění a postižení, uvádí se v žalobě.

Doeová mohla Blacka žalovat na základě dodatku k newyorskému zákonu, který umožňuje podávat žaloby týkající se genderově podmíněného násilí ve dvouleté lhůtě, která začala běžet 1. března, a to navzdory promlčecí lhůtě.

Blackova právnička Susan Estrichová řekla listu Washington Post, že žaloba je „frivolní“, a sdílela e-mailové prohlášení Blackova mluvčího, který obvinění označil za „zcela vymyšlená“ a „zcela nepotvrzená“.

„Pan Black se s touto osobou nikdy nesetkal,“ pokračovalo prohlášení.

Black čelil i dalším obviněním ze znásilnění, která popřel. V květnu soudce zamítl žalobu bývalé ruské modelky, která bývalého generálního ředitele obvinila ze znásilnění a pomluvy. Další žena rovněž obvinila Blacka, že ji znásilnil v Epsteinově domě.

Minulý týden deník New York Times informoval, že Black v lednu zaplatil 62,5 milionu dolarů na Americké Panenské ostrovy, aby se vyhnul případnému soudnímu řízení kvůli svým vazbám na Epsteina. Blackův mluvčí novinám řekl, že vyrovnání neobsahuje „žádný náznak … že by pan Black věděl o jakémkoli pochybení nebo se na něm podílel“.

Blackovo urovnání s Panenskými ostrovy se nevztahuje na nároky kohokoli jiného vůči Blackovi a urovnání nelze podle dokumentu použít jako „důkaz o Blackově protiprávním jednání“.

Jedná se již o třetí obvinění ze znásilnění vznesené proti Blackovi, správci a bývalému předsedovi správní rady Muzea moderního umění v New Yorku, který se opakovaně objevuje na seznamu ARTnews Top 200 Collectors.

V žalobě podané loni u Nejvyššího soudu státu New York Cheri Piersonová tvrdila, že ji Black v roce 2002 „brutálně“ znásilnil v Epsteinově domě na Upper East Side. Společnost Wigdor LLP, která Piersonovou zastupuje, zastupuje také Guzel Ganievu, bývalou modelku, která v březnu 2021 na Twitteru obvinila Blacka, že ji „po léta“ sexuálně obtěžoval a zneužíval. Ganieva tvrdila, že se Black několikrát zmínil o Epsteinových „sexuálních sklonech“ a jednou s ní „bez jejího souhlasu odletěl na Floridu, aby uspokojil sexuální potřeby Epsteina, svého ‚nejlepšího přítele'“, uvádí Vanity Fair.

Black přiznal, že měl s Ganievou vztah, ale obvinění ze znásilnění odmítl. V říjnu 2021 Black bývalou modelku zažaloval za pomluvu.

V březnu 2021, v souvislosti s množícími se zvěstmi o jeho spojení s Epsteinem, podepsalo více než 150 umělců a aktivit petici žádající MoMA, aby s Blackem přerušila styky. Následně odstoupil z funkce předsedy správní rady MoMA a z funkce výkonného ředitele a předsedy soukromé investiční společnosti Apollo Global Management Inc, kterou vedl více než 30 let.

Zdroj: artnews.com