Republikáni nyní ovládají Sněmovnu reprezentantů, a tak republikán Chip Roy (R-TX) ve čtvrtek znovu předložil zákon o zrušení Světové zdravotnické organizace a vyjádřil obavy z vlivu Číny na tuto skupinu. (Foto: Flickr / ilustrační)

Návrh zákona s názvem “No Taxpayer Funding for the World Health Organization Act“ nabourává příspěvky Světové zdravotnické organizaci, které se vyšplhaly na stovky milionů dolarů ročně, čímž se Spojené státy staly jedním z největších dárců této agentury OSN.

„Nalévání milionů dolarů daňových poplatníků zkorumpované Světové zdravotnické organizaci, která slouží čínské komunistické straně, je fackou do tváře tvrdě pracujícím americkým rodinám, které se potýkají s rekordně vysokou inflací, a všem těm, jejichž životy a živobytí zničila a zničila pandemie COVID,“ uvedl Roy v prohlášení, které poskytl deníku The Daily Wire.

Legislativa si bere na mušku dva typy příspěvků do WHO. „Bez ohledu na jakékoli jiné ustanovení zákona, s účinností ode dne přijetí tohoto zákona, Spojené státy nemohou poskytovat Světové zdravotnické organizaci žádné vyměřené ani dobrovolné příspěvky,“ uvádí se v návrhu zákona.

Vyčíslené příspěvky jsou „povinné poplatky, které se vláda zavazuje platit, když se stane členem“, zatímco dobrovolné příspěvky „se každoročně mění a často jsou určeny na konkrétní projekty“, uvádí Congressional Research Service.

Roy, konzervativec, který pevně věří v „moc peněženky“ Kongresu jako prostředku k prosazení změn, obvinil WHO, že „stojí na straně komunistů v Číně“ kvůli obavám, že skupina pomáhala Pekingu zakrýt původ pandemie koronaviru. Jeho návrh zákona je poslední salvou v posledních letech, kdy USA přispívají WHO, protože skupina čelí kontrole toho, jak reagovala na zdravotní krizi.

Tehdejší prezident Donald Trump na jaře 2020 oznámil, že hodlá zastavit financování WHO, zatímco jeho administrativa bude přezkoumávat její postup v souvislosti s COVID. Skupinu obvinil z „vážně špatného řízení a krytí“ hrozby.

Trumpovo prohlášení vyvolalo odsouzení ze strany demokratů.

„Prezident Trump musí přestat se svými malichernými a kontraproduktivními politickými hrami,“ uvedla poslankyně Nita Loweyová (D-NY), která v té době předsedala výboru pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů. „Koronavirus nelze porazit pouze zde ve Spojených státech, je třeba ho porazit na všech myslitelných místech po celém světě.“

Brzy po nástupu do funkce v lednu 2021 Biden napsal generálnímu tajemníkovi OSN Antoniu Guterresovi, že Spojené státy již neplánují vystoupit ze skupiny. Mezitím Bidenův hlavní lékařský poradce Dr. Anthony Fauci oznámil, že Spojené státy obnoví podporu Světové zdravotnické organizace a připojí se k její iniciativě na distribuci vakcín COVID po celém světě.

Roy tehdy rychle předložil zákon, který měl snížit financování WHO, ale Sněmovna reprezentantů, kterou tehdy ovládali demokraté, se k návrhu zákona nevyjádřila. V letech 2020-2021 byly Spojené státy třetím největším dárcem WHO, investovaly téměř 700 milionů dolarů, uvedla skupina loni v květnu. Více peněz v tomto období poskytlo pouze Německo a Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Royův nový návrh zákona má větší šanci na projednání s republikány, kteří nyní vedou dolní komoru parlamentu, ale stále má velké šance stát se zákonem, když Senát stále ovládají demokraté a Biden je v Bílém domě.

„Světová zdravotnická organizace nejenže pravidelně propaguje potraty a radikální genderovou ideologii, ale také chválila Čínu za její ‚vůdčí roli‘ na počátku šíření COVID-19 a neudělala nic pro to, aby ČKS nesla odpovědnost za šíření COVID-19,“ uvedl Roy ve svém prohlášení pro The Daily Wire. „Už je dávno na čase, aby Kongres využil své pravomoci a přerušil financování této zkorumpované mezinárodní organizace ze strany USA, stejně jako to udělala Trumpova administrativa.“

Zdroj: dailywire.com