Rusko tvrdí, že uvažuje o osobním setkání s představiteli USA, aby projednalo novou smlouvu o jaderných zbraních START (Redukce a omezení strategických útočných zbraní). (Foto: Flickr)

Uprostřed zvýšeného jaderného napětí souvisejícího s válkou na Ukrajině se jedná o vzácný okamžik potenciálně dobré zprávy vzhledem k předchozímu krachu několika smluv mezi USA a Ruskem z dob studené války, které měly zabránit konfrontaci mezi jadernými velmocemi.

„V rámci [poradní] komise pokračuje diskuse na dálku o tom, jaké organizační a technické problémy je třeba řešit. Některé z nich se podařilo odstranit, u jiných došlo k významnému pokroku,“ uvedla na čtvrtečním tiskovém brífinku mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Uvedla však, že „řada významných obtíží přetrvává: provádění v podstatě rutinních opatření smlouvy komplikují nekonstruktivní protiruské akce Spojených států a jejich partnerů“, jak uvádějí státní média.

„Nadále zavádějí nové sankční zákazy, brání normální interakci stran. Budeme se snažit vyřešit všechny problematické otázky v rámci provádění Smlouvy na rovnoprávném základě s ohledem na naše národní zájmy,“ uvedla Zacharovová na adresu americké administrativy.

V březnu 2021 obě strany prodloužily platnost smlouvy New START na dobu pěti let, a pokud nebude pokračovat, vyprší v únoru 2026 – což je stále pravděpodobnější vzhledem k tomu, že se vztahy mezi USA a Ruskem zhoršily tak rychle, že se blíží úplnému bodu zlomu.

Smlouva má omezit a snížit jaderné zbraně na obou stranách, přičemž stanovuje limit maximálně 1 550 rozmístěných hlavic a 700 raket. Smlouva START I začala platit v roce 1991, přičemž nová smlouva START byla podepsána za Obamovy a Medveděvovy administrativy v roce 2010 jako následná dohoda.

Součástí dohody jsou inspekce dodržování pravidel, ale právě to je v současnosti předmětem sporu, vzhledem k tomu, že minulý měsíc Rusko informovalo USA, že dočasně pozastavuje americké inspekce svých jaderných zbrojních zařízení podle smlouvy z roku 2010.

„Dne 8. srpna 2022 Ruská federace oficiálně informovala Spojené státy diplomatickou cestou, že naše země dočasně vyjímá svá zařízení z inspekčních činností podle smlouvy New START,“ uvedlo v srpnu ruské ministerstvo zahraničí s tím, že se to týká i „zařízení, která mohou být použita pro demonstrace podle smlouvy“.

Zdroj: urdupoint.com