Tři učitelé z Rhode Islandu, kteří byli propuštěni kvůli odmítnutí vakcíny COVID-19, dostali po dohodě se školským obvodem nabídku na návrat do zaměstnání a náhradu platu v plné výši. (Foto: Flickr)

Učitelky Stephanie Hinesová, Brittany DiOriová a Kerri Thurberová byly propuštěny ze svých pozic v Barrington Public Schools poté, co požádaly o náboženskou výjimku poté, co škola nařídila zaměstnancům očkování.

Minulý týden jejich právní zástupce Greg Piccirilli a školní obvod oznámili, že dosáhli dohody a učitelky se mohou vrátit na svá místa. Každý z nich má také nárok na odškodné ve výši 33 333 dolarů a náhradu mzdy. DiOrio dostane 150 000 dolarů, Thurber 128 000 dolarů a Hines 65 000 dolarů na základě dohody.

„Tři učitelé mají možnost vrátit se na učitelská místa v rámci Barringtonského školního obvodu, pokud se tak rozhodnou, a to na stupních, na kterých by byli, kdyby pracovali nepřetržitě,“ uvedl obvod Barrington Public Schools v prohlášení z 11. května.

V prohlášení pro Boston Globe Piccirilli uvedl, že jeho klienti jsou „nesmírně potěšeni, že byli ve svém postoji ospravedlněni“, a dodal, že v rámci vyrovnání dostane 50 000 dolarů na odměnách pro právníky. „Mnoho lidí se tehdy k jejich tvrzením stavělo odmítavě a skepticky,“ řekl deníku Boston Globe. „Prošli si mnoha osobními traumaty, když se s tím potýkali. Jejich víra je z toho dostala.“

Barringtonská veřejná škola mezitím deníku Providence Journal sdělila, že k dohodě přistoupila proto, že soudní spor by pravděpodobně zatížil zdroje a financování školy. Snažila se distancovat od svého vlastního očkovacího mandátu tvrzením, že se zabývá šířením viru COVID-19, ačkoli existuje stále více důkazů, které ukazují, že vakcíny šíření viru nezabraňují.

„Náš okres se pohyboval v bezprecedentní zdravotní pandemii a opíral se o důležitá doporučení CDC a ministerstva zdravotnictví Rhode Islandu, aby zajistil bezpečnost našich studentů a školní komunity,“ uvedl ve čtvrtek podle listu barringtonský školský výbor.

„Naše tehdejší politika pomohla bojovat s naléhavou krizí veřejného zdraví v té době a zároveň zachovat školy otevřené a [byla] politikou, kterou dodržovali téměř všichni učitelé a zaměstnanci.“

Dodala, že „jsme zjistili, že tento probíhající a nákladný soudní spor“ bude pravděpodobně pokračovat po dlouhou dobu a že by mělo být dosaženo řešení, protože „čas administrativy a finanční zdroje našeho okresu by měly být věnovány každodenní práci a poslání Barrington Public Schools … náš školský výbor se těší na další podporu této důležité práce“.

Podle prohlášení okresu a učitelů byli všichni tři nejprve koncem roku 2021 umístěni na neplacené volno a poté byli v lednu 2022 propuštěni. Během slyšení v Barringtonu v říjnu 2021 DiOrio uvedla, že „neudělala nic špatného“.

„Neudělala jsem nic špatného. Ničí to mou budoucí schopnost vydělávat si na živobytí,“ řekla o mandátu. „Co ze mě teď dělá větší hrozbu? Takhle se chová vysoce hodnocený školský odbor ke svým lidem?“ zeptala se.

Sara Rapportová, právnička zastupující školský výbor, tehdy řekla, že učitelé porušují školní řád, protože se mu nepodřizují, a dodala, že výbory mají plnou moc nad zájmy školy. Uvedla, že rozhodnutí učitelů nenechat se očkovat představuje pro žáky větší riziko.

„Učitelé mají právo nenechat se očkovat,“ řekla koncem roku 2021. „Ale každé rozhodnutí má své důsledky. Náboženské přesvědčení nemá přednost před zdravím a bezpečností společnosti.“

Zdroj: theepochtimes.com