Polsko zaslalo akcionářům společnosti Pfizer veřejný dopis, v němž ji vyzývá, aby znovu projednala smlouvu s EU o vakcínách COVID-19. Tím se vyostřil spor o nadbytečné dávky. (Foto: Flickr)

Dopis, který viděl server POLITICO, je datován v úterý a podepsal jej polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Ministr v něm apeluje na „společenskou odpovědnost firmy Pfizer“ a vyzývá ji, aby při jednáních přistoupila na příznivější podmínky a snížila celkové množství dávek, které posílá do EU, a rozložila je do delšího časového období.

Varšava stojí v čele úsilí o znovuotevření největšího kontraktu EU na 1,1 miliardy dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Dohoda byla podepsána na vrcholu pandemie a zavazuje EU k nákupu téměř půl miliardy dávek v letošním roce, i když proočkovanost v důsledku odeznění pandemie prudce klesla.

V důsledku toho miliony dávek prošly nepoužitím ve skladech po celé EU. Zpráva německé veřejnoprávní televize BR24 z ledna uvádí, že v Německu je to 36,6 milionu dávek, zatímco rakouský ministr zdravotnictví již dříve uvedl, že v zemi je nevyužito 17,5 milionu dávek, které jsou „k dispozici pro očkování“.

Evropská komise se snaží znovu vyjednat podmínky smlouvy. Přesné detaily nebyly zveřejněny, ale projednávaný návrh počítá se zrušením některých dávek, ale s vyšší cenou za dávku u zbývajících dodávek, což by v praxi znamenalo vytvoření „storno poplatku“.

Namísto projevu solidarity chce společnost stále vydělávat na prostředcích, které členské státy EU vyčlenily výhradně na ochranu veřejného zdraví,“ uvádí se v dopise.

Aktivističtí akcionáři se již v minulosti pokusili vyvinout na společnost Pfizer nátlak – v otevřeném dopise ji žádali, aby umožnila spravedlivější celosvětovou distribuci vakcíny, kterou vyvinula společně s firmou BioNTech.

Podle údajů deníku Wall Street Journal patří mezi největší akcionáře společnosti Pfizer společnosti SSgA Funds Management, Vanguard Group a Wellington Management.

Zdroj: politico.eu