Na pozvání ministerského předsedy Vietnamu Nguyen Xuan Phuca, současného předsedy Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), se zúčastní čínský premiér Li Kegiang 23. shromáždění Číny s vůdci ASEAN (10+1), 23. shromáždění vůdců ASEAN – Čína, Japonsko a Korejská republika (ROK) – (10+3), 15. Summitu východní Asie, čtvrtého summitu Regionálního ekonomického partnerství (RCEP) a Summitu ASEAN pro obchod a investice (ABIS), které budou probíhat od čtvrtka do neděle. (Foto: Flickr)

Ta shromáždění proběhnou přes internet.

Vrcholem jejich agendy je kontrola pandemie.

„Chceme vyslat poselství, že je nejvyšší čas, abychom posílili důvěryhodnost a kontrolu této epidemie spolu,“ řekl ve středu na tiskovém briefingu čínský náměstek ministra zahraničí Luo Zaohui.

„Vakcíny jsou nejefektivnější zbraní. Čínský prezident Xi Jinping prohlásil čínské vakcíny za globální zdravotní veřejné blaho. Uděláme, co jsme řekli, a aktivně uvažujeme o spolupráci na vakcínách mezi zeměmi tohoto regionu,“ řekl Luo.

Čína a ASEAN se na ekonomické frontě od září vzájemně staly největšími obchodními partnery. Čínské ministerstvo řeklo, že během bitvy mezi multilateralismem a protekcionismem je ještě důležitější udržet otevřenou a silnou spolupráci.

„Během těchto shromáždění si premiér Li Keqiang se všemi stranami vymění názory na posílení pragmatické ekonomické a obchodní spolupráce,“ řekl asistent čínského ministra obchodu Li Chenggang.

„Na shromáždění Čína – ASEAN 10+1 budou vůdci obou stran vyjednávat o postupu ke zřízení Zóny volného obchodu Čína – ASEAN,“ řekl reportérům.

Jakmile budou jednání o RCEP dokončena, tak jsou členské státy připraveny konečný dokument podepsat během tohoto shromáždění.

RCEP, který v roce 2012 inicioval ASEAN, je navržená dohoda o volném obchodu (FTA) mezi 10 členskými státy ASEAN a jejich partnery v FTA včetně Číny, Japonska, ROK, Austrálie a Nového Zélandu.

Mezitím náměstek čínského ministra zahraničí zdůraznil, že je úplně stejně důležité řádně vyřešit neshody včetně sporů v Jihočínském moři.

„Jihočínské moře letos zůstává stabilní a bylo to mírumilovně zvládnuto. Vyjednávání o Pravidlech chování v Jihočínském moři stále probíhají,“ řekl Luo.

„Jihočínské moře zůstalo letos stabilní a to bylo mírumilovně zvládnuto. Vyjednávání o Pravidlech chování pro Jihočínské moře probíhají,“ řekl Luo. Tito činitelé řekli, že nadcházející summity regionu pomohou se rychleji zotavit a stát se novým tahounem růstu v éře po pandemii.

Zdroj: news.cgtn.com