Turecký parlament většinou hlasů schválil novelu zákona, která povoluje nasazení jednotek země v Libyi. Dokument byl představen parlamentu v pondělí. (Foto: Wikimedia)

Rozmístění tureckých vojáku na území Libye podpořili poslanci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje a nacionalistické strany Nacionálně činná strana.

Proti byli zástupci opoziční Republikánské lidové strany, Dobré strany, Strany štěstí (Saadet) a prokurdské Lidově demokratické strany. Celkově výsledek hlasování vypadal takto: 325 poslanců pro, 184 bylo proti.

Dříve se informovalo, že libyjská Vláda národní jednoty (GNA) oficiálně požádala Turecko o pomoc na pozadí útoků vojsk maršála Chalífy Haftara na Tripolis. Šlo o leteckou, pozemní a námořní podporu pro odražení útoků.

Ještě na konci listopadu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a premiér libyjské GNA Fáiz Sarrádž podepsali memorandum o spolupráci ve vojenské sféře a o vzájemném porozumění v otázce námořních zón.

Dne 12. ledna Chalífa Haftar vyhlásil zahájení rozhodujícího boje za Tripolis. Média informovala o střetech mezi silami maršála a Vlády národní jednoty na přístupech k městu. Je třeba poznamenat, že útok na Tripolis Haftar začal již v dubnu, avšak výrazného úspěchu nedosáhl. Strany pokračují v udržování svých pozic a vyměňují si letecké či dělostřelecké údery.

Zdroj:  bbc.com