Portál „realclearpolitics“ odečetl 20 volebních hlasů od předběžného výsledku Joea Bidena, kvůli kterému ztratil rozhodující většinu v amerických prezidentských volbách. (Foto: RCP)

Jak lze vidět na interaktivní tabulce na webu zdroje, demokratický kandidát má nyní 259 hlasů – o 11 méně, než je zapotřebí k vítězství. Stalo se tak poté, co bylo od Bidenova předběžného výsledku odečteno 20 volebních hlasů v Pensylvánii. Majitel portálu však sám tuto informaci zpochybnil.

Zároveň má jeho oponent, současná hlava státu Donald Trump, dosud 214 hlasů. Pensylvánie by se tak připojila k Arizoně, Aljašce, Georgii a Severní Karolíně, které jsou stále považovány za „kolísavé“ státy. O výsledku jejich hlasování ještě nebylo rozhodnuto.

Na daný moment má Pensylvánie spočítáno 97% hlasů, Biden si udržuje náskok 49,8%, Trump zaostává o 0,7%. Nicméně se tento stav může rychle změnit, a vše nasvědčuje tomu, že nakonec většinu přece jen obdrží Biden. Navíc zakladatel "realclearpolitics" zpochybnil onen "odečet" 20 hlasů s tím, že neprognózovali "kohokoliv výhru v Pensilvánii" s tím, že se "nic nezměnilo" a poukázal, že s touto interpretací přišel Trumpův právník Rudi Guilani. Nicméně platila ona interaktivní mapa webu, kdy se tato interpretace Gulianiho přímo nabízí.

Prezidentské volby se konaly ve Spojených státech 3. listopadu. Výsledky hlasování v řadě států jsou stále neznámé. Trump oznámil své vítězství a obvinil demokraty ze snahy „ukrást volby“. Volební štáb úřadujícího prezidenta hodlá požadovat přepočet hlasů. Současně je podle výpočtů předních amerických televizních kanálů v čele demokratický kandidát Joe Biden, který také oznámil, že volby vyhrál.

Ovšem skutečnost neprůhledných voleb a že vítěze amerických prezidentských voleb vyhlašují média, patří spíše do politické praxe nějakých bantustanů a nikoliv do "vyspělé demokracie" země, jako jsou Spojené státy.

Zdroj: pz.czrealclearpolitics.com